Istrie je náš nejbližší Jadran

Čisté, blankytné moře, malebná městečka, bohatá historie a okouzlující příroda

Poloostrov ve tvaru srdce, který je nám při cestě za dovolenou u moře nejblíže, je pravým klenotem Chorvatska. Dál už pokračovat nemusíte.

Je u našich turistů stále na prvním místě, pokud míří na dovolenou do Chorvatska. Istrie je Čechám nejblíže a nikdy nepřestane lákat svým čistým mořem, hlubokými zelenými lesy a velkým množstvím historických památek. Istrijské pobřeží začíná na hranicích se Slovinskem a táhne se na jih k mysu Kamenjak.

Je to nejnavštěvovanější a nejživější turistická oblast v celém Chorvatsku. Pobřeží je většinou skalnaté a kamenité, proto jsou tu pláže často upravovány, se schůdky do vody či navážením písku a oblázků. V mnoha místech je lepší používat obuv do vody, nejen kvůli kamenům, ale hlavně kvůli výskytu mořských ježků.

Na pobřeží poloostrova leží mnoho krásných měst se zajímavou historií. Například město Umag nedaleko hranic se Slovinskem, je velice rušné, najdete zde působivé středověké centrum a dlouhou řadou hotelů podél pobřeží. Pláže jsou tu ale převážně skalnaté.

Kam na pláže?

Protipólem Umagu je klidné letovisko Kanegra na západním břehu Piranského zálivu. Tady vás čeká půvabná oblázková pláž, lemovaná borovým lesem. Oblíbená je také Lanterna, letovisko uprostřed nádherného lesoparku. Pokud toužíte po římských památkách, nesmíte minout Poreč a Pulu.

Tady objevíte kamenných vzpomínek na dávnou Římskou říši hodně. Ovšem největším klenotem je městečko Rovinj, do jeho dnešní podoby se vtiskla doba dávných Benátčanů. O tomto městě se říká, že je nejmalebnějším místem celého Chorvatska. Na plážích, podél nichž vede promenáda, naleznete oblázky, kameny, místy i navezený písek.

Překrásné pláže, které se táhnou daleko podél pobřeží, hledejte u bývalého rybářského městečka Rabac. Tady je to správné místo pro rodiny s dětmi. Na plážích jsou příjemné oblázky a skalní plotny. V okolí najdete mnoho malých zátok s krásným koupáním.

Navštivte i Benátky

Za krásnou přírodou se vypravte na ostrovy Brijuni, najdete tu safari park s divokými zvířaty. Také tu uvidíte nejstarší olivovník na světě, starý 1700 let. Na ostrovy se dostanete výletní lodí z Puly, ovšem mnohem levnější způsob, jak se na ostrovy dopravit, je autobus z Puly do Fazany a pak pokračujte katamaránem na ostrov Veliki Brijuni.

A pokud už tu budete, máte jedinečnou příležitost vidět Benátky s gondolami na úzkých kanálech. I tam se dostanete z Puly katamaránem. Z přístavu Pula vyplouvá v 8.00 a v 11.15 a z Benátek se vrací v 17.15 a ve 20.30. Prodlužte si na Istrii léto!

reklama
reklama

Komentáře