Jak bojovat s revmatickou artritidou?

Možná toto onemocnění imunitního systému znáte pod lidovým pojmem „revma“, které napadá nejen klouby, ale i další části těla – jako jsou plíce, srdce nebo oči. Jedná se o velmi bolestivou chorobu, která se s postupem času zhoršuje a brání postiženému vykonávat běžné činnosti. Jak s ní bojovat?

Mezi první příznaky revmatoidní artritidy se řadí bolest, tuhost kloubů obzvlášť ráno, a také otoky kloubů prstů na obou rukou. Někdy může bolet jen jeden nebo pár kloubů.

Dalším symptomem, který přichází spolu s bolestí kloubů, je únava, vyčerpání, ztráta váhy a mírná horečka. Také se může přidat necitlivost nebo brnění rukou, chudokrevnost, dlouho se hojící zranění kloubů. Zkuste tyto neduhy vyřešit domácí léčbou.

Dbejte na stravu

Základem je upravit stravovací zvyklosti a omezit tyto potraviny: vajíčka, vepřové sádlo, játrový salám a vepřová játra. Doporučuje se zvýšit příjem ryb, zeleniny, vitaminu C a E. Do jídelníčku přidejte dostatek mléčných výrobků a mléka.

Zázračné bylinky, které zaručeně pomohou:

 Kopřiva dvoudomá

Účinný je nejen kopřivový čaj, ale také potírání zánětlivých ložisek jejími listy, a to kvůli silným močopudným účinkům. Navíc obsahuje celou řadu vitaminů.

 Oves setý

Vyzkoušejte z něho léčivou lázeň. Pomáhá při revmatických bolestech.

 Rybíz černý

Uvnitř tmavých bobulek se skrývá mnoho důležitých vitaminů, které posilují imunitu. Snažte se ho konzumovat čerstvý. Velice chutný je v bílém jogurtu.

Šalvěj lékařská

Můžete si z ní udělat výtečný čaj, který má navíc protizánětlivé účinky. Bylinný čaj vás nejen posílí, ale také uklidní.

Řebříček obecný

Pomáhá močopudnými a protizánětlivými účinky v podobě čaje, koupele i olejů. Důležité však je užívat ho s mírou. Nadměrné používání totiž může vyvolat bolesti hlavy a závratě.

Třezalka tečkovaná

Působí antibioticky a protizánětlivě. Posiluje tělo i nervy. Užívejte ji jako čaj nebo tablety.

Udělejte si na sebe čas

Než onemocnění začnete řešit léky, vyzkoušejte cvičení a fyzioterapii. Cvičení totiž pomáhá zmírnit postižení kloubů a posiluje svalstvo. Při přírodní léčbě se používají koupele, při nichž se střídá chlad a teplo. Velice prospěšné jsou elektroterapie, masáže a léčba světlem.

Zkuste se poradit s praktickým lékařem, zda by vám nepředepsal lázeňskou kúru, která může také významně pomoci. Lékaři v lázních umějí sestavit léčebné procedury přímo na míru vaší individuální zdravotní konstelaci.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden