Jak chlapi prožívají rozchod?

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, a to i v tom, jak jinak se vypořádají s rozchodem.

Když nás ten bídák opustí, my ženy máme zlomené srdce a mnohem více trpíme. Pro muže nejsou naopak první dny po rozchodu tak bolestné a bolest z odloučení na ně dolehne obvykle později, až když si uvědomí, co vše ztratili.

V hlavě vám víří gejzír splašených emocí a pere se ve vás stesk, smutek, křivda, zrada a také vztek. Jak vás mohl tak podle zradit? Když se dva rozejdou, žena je obvykle na pokraji zhroucení a má zlomené srdce. Jenže muži se s rozchody vypořádávají jinak. Začnou více času trávit v práci nebo se věnují svým koníčkům, aby se vyhnuli vnitřnímu pocitu zranění.

Až pozdě zjišťují, co ztratili

My ženy takové chování nechápeme a připadá nám, že exmiláčkovi na nás už vůbec nezáleželo. Ale není to pravda. Muži prostě rozchod prožívají ve svém vlastním, zpomaleném čase. Zpravidla až později si uvědomí, co vše ztratili. Z dlouhodobého hlediska se muži vyrovnávají s rozchodem mnohem hůře nežli ženy.

Ujišťují se, že se nic nezměnilo...

Dělají ze sebe tvrdé drsňáky

Pár dnů po rozchodu se muži snaží dělat, že se nic neděje, a s kamennou tváří se pokouší udržet své emoce na uzdě. Své vnitřní stavy buď záměrně potlačují, anebo je zkrátka nedokážou vyjádřit.

I když se může na první pohled zdát, že se jich rozchod netýká, rozhodně to tak není. Zlomené srdce je po čase stejně dostihne. Muži jsou zkrátka emocionálně pomalejší, a rozchod tak v plné síle prožívají mnohem později.

Nepřipouštějí si, že je to konec

Ženy potřebují mít naopak nepříjemné emoce z rozchodu brzy za sebou, aby mohly nastartovat novou kapitolu svého života. Ať už došlo k rozchodu při vzájemné dohodě, nebo jej jeden z páru inicioval, muži mají často pocit, že jde o něco přechodného.

Pro ženy je rozchod něco jako uzavřená kapitola, která potvrzuje, že vztah definitivně skončil. Muži to tak zpravidla nevidí a až pozdě jim dojde, že teď už je prostě všechno jinak.

Další náplast, prosím!

V blokování vlastních emocí muži statečně pokračují i v další fázi. Kdykoli se objeví náznaky smutku a bolesti, jsou připraveni se jich rychle zbavit nebo je ignorovat.

Jednoduše na své zlomené srdce lepí jednu náplast za druhou. Čím si pomáhají? Alkoholem, flirtováním nebo vztahy na jednu noc. Jiní se ponoří do práce, vrhnou se do sportování nebo odjedou na ryby.

Nechtějí působit slabošsky

Před svými přáteli se chlapi snaží vypadat tvrdě a silně. Kdyby projevili své emoce, připadali by si jako slaboši. Muži zkrátka před kamarády vystupují jako tvrdí hoši, kterých se rozchod netýká, a mluví o tom, že si najdou jinou, lepší ženskou.

Zatímco my ženy, které máme čerstvě po rozchodu, si před svými kamarádkami i rodinou naopak přirozeně popláčeme, vylijeme své srdce a ulevíme si od stavů zranění, bolesti a bezradnosti, čímž se nám také obvykle dostane spousty potřebné podpory.

Nabízí, že hned budete přátelé

Nevyhnutelně nastane chvíle, kdy muži začnete chybět. Sice se k vám nechce vrátit, ale není připraven se vás úplně vzdát. Zvláště když vás potká, vy se smějete a vypadáte v pohodě. A to se mu nelíbí.

Na scénu přichází největší rozchodová chyba, a sice věta: Budeme přátelé. Těsně po rozchodu totiž tento návrh znamená spíše: Nechci s tebou být, ale nechci se tě úplně vzdát. A nechci, abys byla s jiným. Kdybych si to náhodou rozmyslel, tak to zase dáme dohromady.

Zhrzení ješitové

Zatímco my ženy přes slzy ani nevidíme, chlapi se bezprostředně po rozchodu zaměřují hlavně na své zraněné ego a ješitnost než na konec vztahu. Začnou se samozřejmě také zajímat o svou expartnerku, ale nikoli o ni samotnou.

Chtějí okamžitě vědět, jestli se náhodou s někým nezačala stýkat. A diví se, že jí vůbec nechybí. Až jim dojde, co všechno ve vás ztratili, budou ztrátu prožívat dlouho potom, co nám oschnou poslední slzy...

reklama
reklama