Jak chránit psa před parazity?

Čas teplejších jarních dnů se pomalu blíží a s ním i hrozba pro naše čtyřnohé kamarády. Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů zvířete, v nejhorších případech i smrt. Poradíme vám, jak svého psa co nejlépe ochránit.

V současnosti je na trhu velké množství účinných preparátů, jelikož ale kupříkladu klíšťata jsou na některé dříve užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem, který vám doporučí vhodný přípravek právě pro vaše zvíře…

Spreje

K dostání je celá řada antiparazitních sprejů, které se liší nejen kvalitou, ale i délkou působení. Je proto vhodné vybrat preparát s prodlouženou dobou účinku. Sprej by se neměl aplikovat zhruba dva dny před a dva dny po koupání.

Je důležité přesně dodržet doporučení výrobce, co se týče aplikace, například počet stisků na hmotnost zvířete, rovnoměrná aplikace na celé tělo a podobně. V dnešní době se spreje používají spíše jen u menších zvířat, případně mláďat, protože jejich účinek je krátkodobý.

Obojky

Dostupné jsou různé antiparazitní obojky. Některé jsou levné a téměř neúčinné, jiné naopak kvalitnější a také dražší – ty ale vydrží celou sezónu od jara až do podzimu (tedy 6 až 7 měsíců). Účinná látka se z obojku uvolňuje postupně na povrch těla zvířete, proto musí zvíře obojek nosit neustále (nelze ho použít například jen na procházku).

Pipety

Neboli spot-ony jsou preparáty ve formě tekutiny v ampulce, která se vykape přímo na kůži zvířete mezi lopatky. Opět platí, že zvíře by se nemělo přibližně dva dny před a dva dny po aplikaci koupat.

Také byste ho neměli v místě aplikace hladit, dokud se přípravek zcela nevstřebá. Účinná látka se prostřednictvím kožního mazu dostává hlouběji do kůže a odtud se postupně uvolňuje zpět na povrch, kde odpuzuje nebo usmrcuje případné parazity.

Doba trvání účinku se u jednotlivých preparátů liší od zhruba jednoho měsíce do tří měsíců. Důležité je, používat tyto přípravky pouze pro daný druh zvířete, protože mnohé preparáty, které jsou určeny pro psy jsou pro kočky toxické.

Tablety

V současné době je tableta nejmodernější a nejúčinější forma prevence proti parazitům. Veterináři mají s tabletami výborné zkušenosti a svým klientům je vřele doporučují. Nejvíce se používají následující tablety: Nexgard Spectra působící až pět týdnů na blechy, klíšťata, bodavý hmyz a zároveň zvíře také odčervuje.

Působí i proti srdečním a plicním červům. Tableta Bravecto působí až tři měsíce a účinkuje na blechy, klíšťata, svilušky a jiné parazity. Díky vnitřnímu užití není účinnost tablet snižována ani pravidelným šamponováním či častým pobytem psa ve vodě.

Odčervení

Dospělé psy je vhodné odčervovat pravidelně, každé tři až šest měsíců. V případě přítomnosti parazitů v trusu je potřeba odčervení zopakovat podle pokynů veterináře. Pokud chcete mít jistotu a neodčervovat naslepo, je možné nechat zhotovit laboratorní vyšetření trusu a odčervit pouze v případě, pokud je v něm pozitivní nález. Pokud je nález negativní, odčervení není potřeba.

reklama
reklama