Jak dýchat z plných plic

Řada lékáren nabízí v poslední době měření vitální kapacity plic. Pokud si je necháte změřit, dost možná zjistíte, že vaše dechová kapacita neodpovídá vašemu věku. K  tomu, aby vaše plíce pracovaly, jak mají, nebo dokonce jako u mladšího člověka, můžete jednoduše přispět vy sami.

Škodlivé nešvary

Jste kuřák? Přestaňte kouřit. Můžete to zkusit sami, větší šanci ale máte, pokud vyhledáte pomoc lékaře. Pro plíce je škodlivá také nadváha a nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. To se dá změnit tím, že začnete chodit na procházky. Kapacitu plic omezuje i špatné držení těla a nesprávný způsob dýchání. S tím vám pomůže speciální cvičení.

Do břicha

Jedním z nejúčinějších způsobů, jak zlepšit dýchání je naučit se dýchat do břicha, tak jak to dělají miminka. Brániční dýchání nejenom efektivně prohlubuje dech, ale také celkově zklidňuje organismus a zbavuje nás napětí ze stresu. Skvělým vedlejším efektem je posílení břišního svalstva, díky kterému budete mít plošší bříško. Pozorovací cvičení Nejprve si lehněte na podložku, hezky na záda. Pokrčte nohy v kolenou a dlaně položte ze strany na břicho. Zhluboka se nadechněte a soustřeďte se na to, jak při nádechu proudí vzduch do hrudníku a ještě dál až do bříška. Pod rukama byste měli cítit, jak se břicho při nádechu vyklenuje a při pomalém, dlouhém výdechu ústy zase klesá.

Dýchání proti tlaku

Když se vám bude snadno dýchat vleže, můžete zkusit náročnější cvik. Sedněte si na židli, předkloňte se a ruce položte dlaněmi na oblast těsně nad bedry. Hlava leží mezi koleny. Pomalu a zhluboka se nadechujte nosem hluboko do břicha. Pokud cítíte tlak v břiše a bedrech, dýcháte správně a svaly se při cvičení účinně protahují. .

reklama
reklama