Jak na správné sluneční brýle?

Záleželo vám vždycky více na vzhledu a módě, zatímco zdravotní aspekty jste u výběru slunečních brýlí ignorovali? Je načase to změnit a konečně začít chránit svůj zrak pořádně.

Krátkodobý přímý pohled do slunce není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne na sítnici. Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření – u moře, ve vysoké nadmořské výšce – může však vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka.

Jak na UV filtry?

Naše oči ohrožuje zejména ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice.

„Oči bychom si měli chránit tedy brýlemi s UV filtrem.

Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UVA i UVB zářením.

Doporučený je UV 400. Dokonce existují i oční kapky s UVB filtrem,“ říká MUDr. Jana Mikšovská, lékařka pražské oční kliniky DuoVize. Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 procent. Úplně tmavá skla nejsou vhodná.

Zorničky se tak ještě rozšíří a do oka proniká více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice..

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama