Jak na zánět močových cest

Toto bolestivé a nepříjemné onemocnění může být způsobeno mimo jiné i špatnou hygienou, stravou nebo sezením na veřejných záchodech. Z mnohem větší části za zánět však může špatný pitný režim či koupání ve veřejném bazénu.

Nemusíte však hned běžet k lékaři, stačí když budete mít připravené ty správné byliny, brusinky nebo speciální léčivý cukr.

Nejúčinnější bylinky

Skvělou bylinkou na zánět je zlatobýl obecný. Působí totiž močopudně a také obsahuje látky zvané flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky.

Výborná je rovněž nať přesličky, vrbovky a máty peprné. Zkusit můžete i nať řebříčku nebo listy kopřivy a medvědice. Účinných bylinek ovšem existuje mnohem víc. Pokud seženete jehlicový kořen, nať rdesna ptačího nebo květ bezu černého, jenž čistí ledviny od usazenin a snižuje tělesnou teplotu, neváhejte je použít. Dobře však poslouží i kořen obyčejné petržele, která má močopudné, protikřečové a dezinfekční účinky.

Čaje nejsou pro každého

Z výše uvedených bylinek je nejlepší připravit si čaj. Vždy smícháte stejný díl léčivek, které máte po ruce, a jednu až dvě lžičky směsi přelijete horkou vodou.

Necháte pět minut louhovat a pak odvar vypijete. Nejdříve se však poraďte s vaším lékařem či lékárníkem. Užívání jednotlivých bylinek se totiž může lišit v závislosti na věku, váze a jiných zdravotních problémech, kterými trpíte.

Brusinky

Jestliže nemáte po ruce bylinky, nebo je příliš nemusíte, vyzkoušejte brusinky. Sežente je v každé lékarně nebo v obchodě se zdravou výživou. Prodávají se ve formě sirupů či tabletek. Brusinky však nefungují jen jako lék na zánět močového měchýře, ale zároveň je můžete jíst během celého roku jako prevenci proti zánětu, žaludečním vředům nebo vysokému cholesterolu.

Zdravý cukr

Manóza je jednoduchý cukr, jenž se nachází například v hruškách nebo jablkách. Také neovlivňuje výši cukru v krvi, a tak ho mohou konzumovat i lidé trpící cukrovkou. Buchu je zase keřík, který obsahuje éterické oleje, flavonoidy – čistí sliznici a působí močopudně.

Enzymy

Vhodným doplňkem stravy, kromě brusinek jsou i enzymy. I ty seženete v každé lékárně. Aby však enzymy fungovaly správně, je třeba je užívat ráno a nejlépe nalačno, třicet minut před snídaní. Zapíjejí se alespoň 2 decilitry vlažné vody.

Tinktura z lichořeřišnice

Této bylině se přezdívá rostlinné antibiotikum. Můžete ji používat jak při akutních, tak chronických zánětech. Výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky.

reklama
reklama

Komentáře