Jak poznat krevní sraženinu

Někdo je ke krevním sraženinám náchylnější než jiní, a proto je nutné znát příznaky, které značí, že není všechno v pořádku. V krevním řečišti totiž mohou nadělat pěknou paseku.

Správné srážení krve je důležité k zástavě krvácení při říznutí či úrazu. Sraženina se však může objevit i tehdy, kdy to není potřeba. Jestliže se vytvoří v hlubokých žilách, jde o hlubokou žilní trombózu, která zabraňuje průtoku krve do orgánů.

Nejčastějším příznakem je otok končetiny, ve které se hromadí krev. Jestliže se objeví rychle a doprovází ho bolest, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Kdy je to vážné

Bolest způsobená sraženinou bývá zaměňována za křeče, objevuje se totiž při chůzi nebo ohýbání nohy. Prohlédněte si proto pokožku, zda se na ní neobjevují zarudlá místa, která jsou teplá na dotek.

Častým příznakem krevní sraženiny bývá i malátnost kvůli změnám v okysličení krve. To provází rychlejší tepová frekvence. Pacient může pociťovat problém s dýcháním. Nedostatek dechu provází i suchý bolestivý kašel. Někdy pacient vykašlává i krev.

Infarkt a embolie

Podobně jako při infarktu je plicní embolie provázena bolestí na hrudi. Rozdíl je v tom, že při embolii je bolest ostrá a zhoršuje se při nadechnutí. Infarkt zasahuje ještě ramena, čelist a krk. V obou případech je nutný zásah lékaře.

reklama
reklama

Komentáře