Můj čas na kafíčko

Jak poznáte manipulátora?

Ať vám ublíží sebevíc, nakonec to bude vždycky on, kdo ze situace vyjde jako chudák!

Vztah s manipulátorem může být učiněným peklem na zemi. Potíž je v tom, že manipulaci bývá těžké odhalit. Některé ženy si to uvědomí až po mnoha letech manželství. Jak poznat, že vámi partner manipuluje, dřív, než bude pozdě?

Na začátku je pozorný a zahrnuje vás láskyplnými projevy. Když vás pak má omotanou kolem prstu, začne být odmítavý a chladný, čímž vás dostane do spirály neustálého napětí. Vy se pak na jeho dávkovaných projevech náklonnosti zacyklíte, stanete se na nich závislou a on tím vyhrál. Zabydlel se vám v hlavě!

Podkopává vaše sebevědomí

Osvědčená metoda, jak si manipulátor udrží vztah, je srazit sebevědomí toho druhého na nulu. Bohužel si toho ani nemusíte všimnout. Pozor na urážky, výčitky nebo poučování.

Pokud jste od něj zaslechla věty typu „kde bys beze mě byla“ nebo „já říkal, že to nezvládneš“, buďte si jistá, že vámi manipuluje. Oběť pak často cítí, že má hodnotu jen díky manipulátorovi.

Zcela překrucuje realitu

Pokud jsou manipulátoři v něčem opravdu mistři, pak je to lhaní. Lže vám a lže i svému okolí. Pokud na jeho lži přijdete, nepřizná je a vykroutí se další lží. Často pak ze sebe ještě udělá oběť, z čehož jste ještě víc zmatená.

Manipulátor ví, jaké jsou vaše slabiny, a rád je proti vám využívá. Kvůli tomu se cítíte zranitelnější a slabší, takže on snáz dosáhne svého.

Manipulátor si vždy najde záminku ke konflitu. A možná si píšete sms s nejlepší kamarádkou...

Vše vztahuje na sebe

Potřebujete se s něčím svěřit, jenže manipulátora to nezajímá. Chce mluvit jen o sobě a dokázat, že on je na tom hůř než vy, anebo naopak, že se mu stalo něco horšího, ale zvládl to bez fňukání. Správný partner by měl umět vyhodnotit situaci a poznat, kdy je to namístě a kdy druhá strana potřebuje hlavně vyslechnout.

Stále vyžaduje pozornost

Jakmile cítí, že není středem pozornosti, začíná se vztekat. Trpí komplexem méněcennosti, má malé sebevědomí nebo v něm dřímá nějaké nevyřešené trauma, což ale nikdy dobrovolně nepřizná. Ostatně možná to ani nevnímá. Právě proto vysává energii z lidí, kteří, na rozdíl od něj, mají svůj život pevně v rukou.

Svaluje vinu na vás

Manipulátoři se prezentují jako suveréni, ale nikdy nepřevezmou zodpovědnost za své chyby. Klasická metoda je svalovat vinu na druhé. A na vás!

Pokud ho přistihnete při lži, místo omluvy vytáhne všechny situace z vaší minulosti, kdy jste byla vy ta špatná. Chce ve vás vyvolat pocit viny, který je jeho nejsilnějších zbraní. Jen tak vámi může manipulovat.

Je proměnlivý jako chameleon

Je mistr v nasazování masek. Má několik osobností, které střídá jako ponožky podle toho, co se mu zrovna hodí, aby měl vždy pocit, že je středem pozornosti a králem situace.

Pokud jste si u partnera všimla, že jsou místa, kde se k vám příliš nehlásí, případně lidé, kterým, když je společně potkáte, vás ani nepředstaví, je to rozhodně varovné znamení.

Jak z toho ven?

První a zásadní krok je uvědomit si, že vůbec ve vztahu s manipulátorem jste. Pak můžete vyzkoušet jeho postoj k vám změnit, když se naučíte na jeho provokace říkat NE.

Zkuste ho zaskočit svojí reakcí. Až vás začne manipulátor zase do něčeho nutit, zkuste mu odpovědět: „Já to ale vidím jinak!“, načež odejděte a nenechte se natlačit do ničeho, co nechcete.

Citově vydírá

Potřebuje neustále pozornost, v důsledku čehož hodně žárlí. Vyžaduje, abyste mu všechno tolerovala, ale nedejbože, že byste si totéž dovolila vy k němu. Už jen náznak žárlivosti nebo kritiky „bude odměněn“ hádkou, tichou domácností, či rovnou rozchodem. V toxickém vztahu je místo jenom pro jednoho psychopata a u vás už je to místo obsazené.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden