Jak přestat žárlit?

Neumíte se zbavit toho vtíravého pocitu ohrožení, jenž zabíjí váš jinak pohodový vztah?

Posedlost žárlivostí a podezíravostí vás může připravit o rozum i o partnera. Je to váš vnitřní boj s nedůvěrou a fantazií. Ztrácíte půdu pod nohama ne proto, co dělá partner, ale pro to, co za šílenosti začnete vyvádět vy. Jak to zastavit?


Žárlivost je převlečený strach, že můžete přijít o svého partnera. To vám bere sebevědomí a vede ke vzteku a nejistotě. Je to jako zbraň, kterou jste omylem otočila proti sobě.


Představivost se vám vymkne z ruky a začne pracovat proti vám. Vytváří katastrofické scénáře a nutí vás to nesmyslně sledovat partnerovy kroky, ale třeba i jeho telefon či poznámky v diáři. 


Chronická žárlivost dokáže vztah zcela pohřbít.

Nesrovnávejte se s jinými

Ať hledáte své přednosti nebo slabiny ve srovnání s jinými ženami, pokaždé je najdete. Žárlivost je bacil živený nízkou sebedůvěrou. Pokud vás někdo upřímně miluje, je to proto, že žádná jiná neumí být jako vy.

Neumíte-li se přijmout a milovat pro to, jaká jste, nemůže vás skutečně milovat ani ten druhý. Kdykoli si připadáte nedostatečná, srážíte svou hodnotu. To, že ji nevidíte, vážně neznamená, že ji nemáte.

Proč žárlíme?

Láska a žárlivost jsou protipóly. Žárlivost je beznaděj a nemoc, láska naděje a uzdravení. Zbytečně žárlivý člověk nevyjadřuje, jak moc má rád druhého, ale jak málo má rád sebe.

Žárlivost jsou střepy rozdrceného vztahu, zaseknuté ve vaší mysli. Pokud se nedovedete se žárlivostí vyrovnat, vede to k frustraci. Začíná lehkým příznakem a končí chroničností. 

Citová závislost

Kvůli žárlivosti se zbavujete lásky k druhému, ale hlavně k sobě. Ničí vás tísnivý a lživý pocit, že nejste dost dobrá a bez partnera nedokážete stát na svých nohách a zahynete. Ano, až natolik si přestáváte věřit.

Položte si upřímně tuto otázku: Co nejhoršího by se vám mohlo stát bez špatného partnera, který vás zradil? Možná že to nejhorší by bylo, kdyby s vámi naopak zůstal. Protože pokud odejde, nestojí za to a dá vám příležitost nalézt si někoho lepšího.

Flirtuješ? Tak sbohem!

Někteří chlapi jsou chorobně závislí na deptání druhého. Cítí se dobře, když riskují, hrají si s ohněm. Nevhodně a neustále flirtují, schválně i před vámi, a jsou škodolibě potěšeni, že ve vás vzplane plamen žárlivosti.

Jenže to nejsou partneři, ale jiné slovo od P – pacienti. Vztah není žádné sanatorium, které by je z jejich posedlosti flirtovat s množstvím žen vyléčilo. Důvěra je lepidlo, které vše drží při sobě. Nedůvěra je ředidlo. Jenže většina slepených věcí se za čas obvykle rozpadne. 

Vše je v naší hlavě! Zkuste myslet jak je vám s partnerem dobře, základem je důvěra.

Věřit je základ

Jediný způsob, jak zjistit, že můžete druhému důvěřovat, je – důvěřovat mu. Jestliže vás podvede, neudělá hlupáka z nikoho jiného než ze sebe. Jestliže jste dosud měla potřebu prověřovat a kontrolovat vše, co vám tvrdí, přestaňte to dělat! Prostě mu jenom věřte. Dokážete to?

Šílenství vlastní hlavy 

Podezíravost rozjíždí negativní spekulace a strachy. Co partner asi prováděl? Proč se chová jinak? Proč mlčí? Na co myslí? Začnete se chovat negativně a obviňovat ho. On začne být mrzutý a celý vztah tím zhořkne.

Přitom příčina je ve vaší hlavě. Zeptejte se sama sebe: Proč, když něco nevíte, vidíte negativa víc než pozitiva? Nejzdravější jsou vztahy, které nechávají otevřené dveře. Takovým vztahem totiž vzduch volně proudí.

Jestliže vás partner upřímně miluje, pak i přes otevřené dveře a okna neodejde. Jestli vás nemiluje, je dobře, když už se nevrátí, protože na vztahu s takovým chlapem není možné stavět budoucnost.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden