Jak přežít dlouhé cestování autem

Většina z nás považuje za ideální dovolenou pobyt u moře a vyrazí si užívat volno v cizině po vlastní ose. Dlouhé cestování autem však dokážou cestu pořádně znepříjemnit. Jak zvládnout úmornou jízdu, aby nebolela a odstartovala dovolenou snů?

Bez pohybu tělo trpí

Bezmála dvě třetiny dovolenkářů nejraději volí dopravu autem. Zvlášť pro řidiče a jejich pohybový aparát je však dlouhé sezení za volantem náročné, nejčastěji trpí bolestmi krční a bederní páteře.
Za volantem je člověk nucen držet hlavu předsunutou a zároveň mít horní krční páteř v mírném záklonu. Takové svalové strnutí po dlouhou dobu může způsobit blokádu krční páteře, která vyvolá nepříjemné bolesti hlavy, migrény, hučení v uších nebo pohybující se světélka v zorném poli. Řidič by měl během dlouhé cesty vystoupit z vozu a protáhnout se minimálně každých 45 minut. Za volantem pak pomáhá alespoň střídat polohy pánve, ramen, hlavy a končetin, samozřejmě jen do té míry, jak to dovoluje bezpečnost jízdy.

Hlídejte si sezení

Vzhledem ke konstrukci běžného sedadla nemůže řidič dodržet pravidla zdravého sedu, jako jsou přímá záda, lehce naklopená v pánvi vpřed, s nohama rozkročenýma do šíře pánve. Už správné nastavení sedadla však může řidiče od bolesti významně uchránit.
Kolena řidiče nemohou být při jízdě níže než kyčle, proto se při řízení automobilu nevyhneme kompromisům. Základním požadavkem je úhel, který svírá opěradlo se sedákem, v rozmezí 95–100 °. Při takto vzpřímeném sedu nejlépe vnímte chování vozu a lépe čelíte únavě nebo dokonce mikrospánku.

Účinně vás chrání bezpečnostní pás.

Zdravý sed posiluje I pomůcka overball nebo složená deka položená za záda na úrovni pasu. Jednoduše tak předejdete bolesti zad.   Nastavení volantu Zvlášť v autě vybaveném airbagy byste měla – opřená zády o opěradlo – mít volant nastavený ve vzdálenosti minimálně 25 centimetrů od hrudníku. Jednoduchý způsob, jak stanovit vhodnou vzdálenost sedadla od volantu, je napnout ruku a položit ji na volant. Ruka by se měla horní hrany volantu dotýkat zápěstím. Další důležitý prvek sedačky je opěrka hlavy, ta nesmí být níž než vaše hlava. Jen tak snižuje napětí svalů krční páteře a ramen a je bezpečnou oporou šíje a hlavy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden