Jak přežít manželství po třiceti letech

Je těžké bránit se nudě a stereotypu, jež hrozí v dlouholetém soužití. Když do nich zabřednete, bývá to nejen otupující, ale i nebezpečné pro vzájemný vztah.

Možná to znáte. Manželství po třiceti letech. Často taková nuda. Když jsem si promítla naši konverzaci, ke své hrůze jsem zjistila, že se skládá z několika opakujících se vět:

Vykoulel jsi popelnici? Žral už kocour? Tři piva za večer, není to moc? Opravdu si bereš tuhle příšernost na sebe? Volala tvoje matka a strašně nadávala… No prostě manželství po třiceti letech. Asi by se mělo nějak vylepšit, ale čert ví, co je pro to třeba udělat.

Přelud

Bylo pozdní odpoledne a pomalu přestávalo pršet. Nad městem se vznášela mlha a nahlížela do ulic. Šli jsme zrovna z nákupu, táhli těžké tašky a nadávali na sychravé počasí. Pak najednou z mlhy vystoupil přelud. Měl podobu krásné ženy, leč žádná mladice to nebyla, jistě už oslavila padesáté narozeniny.

Třeštila jsem na ni oči, oblékla si dlouhé šaty jako na bál, bílé střevíčky na podpatku, přes šaty sněhobílé, očividně úplně nové bolerko. Vlasy upravené, jako by za sebou teď zrovna zavřela dveře kadeřnictví. Zmateně jsem se rozhlédla.

Ta postava se do naší čtvrti očividně nehodila, tady všichni chodí jako hadrníci. Ale přelud to nebyl. Byla to živá ženská a hrnula se k mému manželovi. Ukázalo se, že je to jeho kolegyně. Chovala se úměrně svému oblečení, tedy noblesně. Zdvořile s námi pohovořila, s úsměvem se rozloučila a odešla do mlhy.

Aby neutekl

„Ona šla ze svatby? Nebo na ples?“ zeptala jsem se. „Ne, nešla na ples, ona takhle chodí normálně.“ odpověděl Michal. Divila jsem se tomu tak dlouho, až si vzpomněl na důvod: „Možná to bude tím, že se nedávno podruhý vdala. Tak asi aby jí neutekl, jako ten první.“

Blesklo mi hlavou, že vypadat jako paní hejkalová se může vymstít. Raději jsem si druhý den rychle koupila dlouhé šaty a střevíčky na vysokém podpatku a navštívila kadeřníka.

Bála jsem se, že si muž nového účesu a oděvu nevšimne, ale všiml si a spokojeně poznamenal: „Jé, tobě to sluší.“ A protože se nezeptal, kolik to stálo, usoudila jsem, že i on se snaží být po delší době chápavý a pozorný. Holt na vztahu je třeba stále pracovat.

Jana (58), Brno

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden