Jak říct cigaretám NE!

Kouříte a chtěli byste s tím přestat, ale nejde to? Neobviňujte se ze slabé vůle, není to totiž pouhý zlozvyk, kterého se dokážete zbavit jako kousání nehtů.

Nikotin stimuluje produkci dopaminu, což v mozku vyvolává pocit blaženosti a té obtížně se vzdát. Navíc mozkové receptory, na něž se nikotin váže, začínají po pravidelném příjmu této drogy vysílat signál nutící kouřit další a další cigarety.

Navíc závislost na nikotinu, je z více jak padesáti procent dědičná. Jestli kouří někdo z vašich (pra)rodičů, máte bohužel velkou šanci, že to zachutná i vám. Existuje také závislost na cigaretě jako na předmětu.

Projevuje se potřebou mít v ruce cigaretu, hrát si s ní, manipulovat s ní. Zbavit se jí také není jednoduché. Naštěstí se obě závislosti dají léčit. Jestli opravdu chcete přestat kouřit, zkuste naše rady.

1. Informujte okolí

Nezapomeňte se o svém rozhodnutí skoncovat s cigaretou zmínit kromě rodiny i kolegům v práci a kamarádům. Ti všichni se mohou se stát jednou z vašich motivací, abyste ve chvíli vypětí opět nesáhli po cigaretě a nespustili celou závislost nanovo.

2. Změňte zvyklosti

Vynechte nikotinové zvyklosti a vytvořte si náhradní řešení situací, ve kterých jste byli zvyklí kouřit – cestou na autobus do práce, po jídle, s odpolední kávou atd. Zkuste třeba ranní kávu vyměnit za čaj a poobědové pivo za víno. Ve chvíli silné chuti na cigaretu vypijte sklenici vody.

3. Naučte se relaxovat

Naučte se relaxační cvičení a techniky, pomohou vám překonat běžné stresové situace, které se budete muset naučit řešit bez cigarety.

4. Hrajte si s korálky

Najděte si nové hobby, které vás bude zaměstnávat, nebo si třeba kupte jednoduché korálky na šňůrce, se kterými si budete hrát ve chvílích, kdy byste si jinak zapálili.

5. Pusťte se do sportování

Začněte se hýbat. Odvykací příznaky zmírní i fyzická aktivita, která vám navíc pomůže zbrzdit nežádoucí přibývání na váze.

6. Nalepte si náplast

Nikotinová náplast dodává tělu nikotin bez chemikálií, které jsou obsaženy v cigaretách, přes kůži přímo do krve. Lze doporučit pravidelným, spíše silnějším kuřákům.

7. Zkuste homeopatii

I když odborníci považují homeopatické přípravky nabízené v lékárnách spíše za placebo, vliv sugesce a podvědomí je silný a spousta kuřáků potvrzuje, že jim při odvykání homeopatika dokážou zmírnit abstinenční potíže.

reklama
reklama

Komentáře