Jak rozhýbat lymfatický systém

Lymfa ( čili „bílá krev“) z vašeho těla odvádí toxiny a odpadní látky, které se v něm hromadí a chrání vás před nemocemi. Pokud vás trápí například otoky nohou, pomalé trávení a únava, poradíme vám jak si pomoci.

Správné stravování

Jako první přichází na řadu váš jídelníček. Usnadněte lymfě práci a dopřejte jí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vyhněte se cukru, tučným potravinám a polotovarům. Vybírejte potraviny, obsahující draslík (banány, brokolice), ale také citrusy a ryby. Činnost lymfy příznivě ovlivňuje konzumace echinacey (třapatky nachové) nebo například zázvorový čaj s citronem. Doporučují se ořechy a semínka. Jen by neměly být osolené. Nejlepším nápojem je voda v dostatečném množství.

shutterstock_355672364

A zase sport!

Hýbejte se. Velmi vhodné je plavání, rychlá chůze, jízda na kole, případně jóga. Některé ze cviků jsou přímo určené na podporu činnosti lymfy. Doporučovány jsou i návštěvy sauny nebo dopřejte nohám prokrvení v podobě střídání studené a teplé sprchy. Než se budete sprchovat, udělejte si kartáčovou masáž suchým přírodním kartáčem. Suchou pokožku kartáčujte krouživými pohyby od nohou směrem nahoru a od prstů k srdci. Správný chod lymfy podpoří lymfatická masáž (lymfodrenáž) za pomocí různých technik – nejlepší je samozřejmě ruční lymfatická masáž. Můžete se na ni poptat v některém salonu ve vašem okolí.

reklama
reklama

Komentáře