Jak se chránit před sluníčkem?

Pokud není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá, může tak zažít šok a snadno se spálit. Jak si udržet pokožkou zdravou? Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamin D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření.


 15 minut


Denně se vystavujte přímému slunci (mimo polední hodiny) maximálně 15 minut. Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. U nich není opalování vhodné ani 15 minut.


 Pozor na vrásky


Až 90 procent známek stárnutí kůže (vrásky, stařecké a pigmentové skvrny) má na svědomí právě UV záření. Sluneční paprsky pronikají do vrchních vrstev pokožky a uvolňují tím volné radikály, které urychlují předčasné stárnutí pleti.


Dle výzkumu dermatologů lidé, kteří chrání svoji pokožku každý den SPF krémy, projevují až o 24 procent menší stárnutí pokožky oproti jedincům, kteří se nechrání každý den.


 Jaký SPF faktor


Při pobytu na sluníčku je samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 25.

reklama

Komentáře