Můj kousek štěstí

Jak se lékaři ošklivě spletli v diagnoze

Nemohla jsem bolestí spát, nepomáhalo nic. Ani rehabilitace ani lázně ani babské rady. Až náhoda mě přivedla na správnou chorobu a léčbu, která mě uzdravila.

Nevím, jestli mladá generace ví, co to jsou nátepníčky. Jsou to pletené návleky, které se dávají na zápěstí, kde to bodá, dloube a trne, nejvíc v noci, takže je člověk ráno jako po velkém flámu. Odborně se říká takové chorobě artróza. Postihlo mě to před dvaceti lety. To byly panečku noci! Bylo to, jako když mi někdo vráží vrták do palců.

Vnitřní strany palců, tam co jsou Venušiny pahorky, jsem měla opuchlé a sálalo z nich obrovské horko. Paní primářka se na ruce mrkla a pravila: „To vám nikdo nespraví. Artróza! Předepíšu vám parafín!“ Obden jsem vkládala ruce až po lokty do vaničky s horkým tekutým parafínem. A to byla ještě větší hrůza. Pak jsem absolvovala iontoforézu, ultrazvuk, lázně v nóbl léčebném ústavu v Třeboni, plynové injekce ve Františkových lázních a speciální cviky v mnoha rehabilitačních sálech. A výsledek? Bylo to horší a horší.


Vsadila jsem na babičku

Vzpomněla jsem si na babičku, která si chválila nátepníčky. Hbitě jsem našla lyžařské ponožky, ustřihla šlapky, a co zbylo, trošku zaobroubila. Nátepníčky jedna radost byly na světě! Trapasy jsem zažívala v parném létě, když jsem se poflakovala na plovárně v plavkách a na zápěstích měla takovou ozdobu.

Cizí lidé se ode mě odtahovali jako od malomocné a známí se tázali, jak jsem se zranila. Náteplíčky mě nevyléčily. Říkala jsem si, že to asi potřebuje čas. Jednou jsem jela na návštěvu do Pardubic a adresu jsem hledala téměř hodinu na sídlišti. Foukal ledový vítr a já si zapomněla nejen nátepníčky, ale i rukavice. Má duše trnula hrůzou, co se bude odehrávat v noci.


Náhoda mě uzdravila

Světě, div se! Spala jsem jako dudek! Poprvé po dlouhé době mě v palcích nedloubalo. Že by to chtělo spíš studené? Že by se doktoři – a co jich bylo – zmýlili? Když jsem přijela domů, hned jsem se vrhla na ledničku, vydolovala něco ledu a přikládala první den, druhý, třetí…

Opuchliny splaskly, bolesti se zmírnily a po několika dnech zmizely docela. Usoudila jsem – já totální laik – že kromě artrózy, kterou opravdu mám, tam byl pořádný zánět. A ten přece chce studené! Nátepníčky jsem sešila a spí na nich náš kocour Filip.


Věra (73), Liberec

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden