Jak si chránit ledviny?

Co byste měli vědět o ledvinových kamenech a vhodné prevenci

Ledviny patří mezi nejdůležitější orgány, které zbavují naše tělo odpadních a toxických látek. Pokud nefungují, jak mají, mohou se z tohoto „odpadu“ vytvářet kameny.

Nejde o nijak výjimečnou situaci, k tvorbě ledvinových kamenů dochází zhruba u čtyř lidí ze sta. Dobrá zpráva pro ženy – ledvinové kameny častěji trápí muže.

Proč jsou nebezpečné

Pro vznik ledvinových kamenů – odborně nefrolitiázu – je rozhodující hustota moči. Když je vyšší, začnou se v ní vytvářet krystaly. Někdy se ještě rozpustí, jindy se ale začnou kupit a spojovat k sobě a vytvoří kámen.

Drobné kaménky velké potíže ještě nezpůsobují, větší se však už mohou zaseknout. To vyvolává ostrou, až nesnesitelnou bolest. Zároveň nemůže tekutina v ledvinách volně proudit tak, jak by měla. Následkem může být i úplný kolaps ledviny.

Věk není důležitý

I když si ledvinové kameny většinou spojujeme se starším věkem, ve skutečnosti postihují i mladé lidi, a dokonce i děti. Rozhodujícím faktorem překvapivě nemusí být životní styl.

I když je riziko výrazně větší u lidí, kteří se špatně stravují, nedodržují pitný režim a málo se hýbou, mohou se kameny tvořit i u jedinců, jejichž životnímu stylu se nedá nic vytknout.

Velkou roli totiž hraje dědičnost. Důležitá je i nevyvážená strava, nedostatečný příjem tekutin, časté infekce močových cest, překážka v jejich vyprazdňování a jiné nemoci.

Záleží na druhu

Kameny mohou vznikat kdekoli ve vašem močovém ústrojí, nejčastěji je to však v ledvinách, v močovodech a v močovém měchýři. Látek, z kterých mohou kameny vzniknout, je v moči celá řada.

Nejčastější formou jsou kameny, které vykrystalizovaly z kyseliny močové a ze šťavelanu vápenatého. Jejich výhodou je, že se většinou dají rozpustit, pokud pacient dodržuje pitný režim a vhodnou dietu.

Jednoduché zásady

K tomu, abyste se kamenům vyhnuli nebo je rozpustili, byste měli vypít dva litry tekutin denně. Kromě čisté vody jsou vhodné i bylinkové čaje, třeba kopřivový, přesličkový nebo březový, a také vodou ředěné čerstvé ovocné šťávy, např. pomerančová.

Pít byste měli každou hodinu a půl. Před spaním je pak dobré vypít půl litru vody, aby se ledviny proplachovaly i v noci. Jídelníček by měl být zdravý, a hlavně byste měli omezit solení.

Když prevence přestává pomáhat

Pokud už se kameny vytvoří a jsou tak velké, že postiženému škodí, je několik možností, jak se jich zbavit. Některé kameny lze chemicky rozpustit pomocí léků. Jiné zase vyjdou z těla, když se postiženému podají léky uvolňující napětí hladkého svalstva.

Není se čeho obávat

Pokud žádná z těchto metod nepomůže, je možné rozdrtit kameny rázovou vlnou. Jde o lékařský zákrok, při kterém není nutná celková narkóza. V té se provádí jiný zákrok, při kterém se velké kameny rozdrtí a jejich zbytky se následně laparoskopicky odsají z těla.

reklama
reklama

Komentáře