Jak si poradit se stresem

Jak si poradit se stresem?

Stres působí na naše psychické, ale i fyzické zdraví víc, než si možná myslíme. Způsobuje až 85 % chronických onemocnění. Mozek v krizových situacích přikáže tělu produkovat hormony, které zrychlí srdeční činnost, dojde k prokrvení svalů a orgánů, které mají podat zvýšený výkon.

Jenže to je užitečné jen krátkodobě a pokud akci následuje reakce. Dnes nás ale dlouhodobě stresují práce, vztahy, peníze… a když zátěž trvá dlouho, organismus se „porouchá“. Co na stres funguje? Základem je kvalitní strava s vitaminy, minerály a vlákninou, správný pitný režim a odpočinek.

Ani to ovšem nezaručí, že ke stresu nedojde. Můžete se ale naučit ho zvládat. - Zkuste si nelámat hlavu věcmi, které nemůžete ovlivnit (počasí, zácpy na silnicích). - Pokud víte, že ke stresové situaci může dojít, připravte se na ni a vnímejte ji jako pozitivní výzvu.

- Snažte se se stresem vypořádat hned, kdy ještě můžete zastavit vyplavení stresových hormonů. Nejrychlejší je dechové cvičení. Sedněte si nebo lehněte, položte ruce na břicho, pomalu se nadechněte, chvilku zadržte dech a pomalinku vydechujte ústy.

Při tom si představujte, jak se během vydechování vaše tělo postupně uvolňuje. - Vezměte si žvýkačku. Žvýkání pomáhá uvolnit napětí a úzkost a zlepší soustředění. - Uvolněte svaly obličeje a těla. Protřepejte ruce, nohy i hlavu, udělejte pár předklonů a záklonů.

Pak se protáhněte a dejte si sklenici vody. .

reklama

Komentáře

reklama