JAK SNÍŽIT CHOLESTEROL BEZ LÉKŮ?

Hladinu cholesterolu v krvi byste si měla nechat u lékaře změřit jednou do roka. „Zlý“ LDL cholesterol totiž ucpává cévy a je příčinou závažných srdečně cévních onemocnění, která mohou být smrtelná.

1. Pohyb
Pozitivní účinek pohybu je dvojí. Za prvé už pouhá půl hodina tělesné aktivity stačí k tomu, aby se hladina cholesterolu o něco snížila. Za druhé, při pohybu člověk spaluje tuk a tak snižuje svoji váhu. Když se zbavíte nadváhy, výrazně to přispěje k tomu, aby se vaše testy na cholesterol opět dostaly do normy. A jaký pohyb je nejlepší? Těm, kdo nejsou zrovna v kondici stačí pro začátek dvacetiminutová procházka nebo půl hodina plavání. Počítá se ale jakákoli fyzická činnost. Když vyjdete schody, místo toho, abyste jeli výtahem, když se pustíte do úklidu nebo pověsíte prádlo, nebo když to roztočíte v kole na plese.

2. Změna stravy
Bez diety při snižování hladiny zlého cholesterolu moc úspěšní nebudete. Dobrou zprávou je, že tato dieta v zásadě kopíruje oblíbenou středomořskou stravu. Když ji budete držet, nemusíte trpět. Budete mít totiž na výběr ze spousty skvělých potravin. Tučné vepřové maso nahraďte rybami, pro větší pestrost zařaďte občas i kuřecí a krůtí maso. Přílohy volte zeleninové, nebo si dejte celozrnné pečivo. Místo sladkostí zažeňte chutě čerstvým nebo sušeným ovocem a oříšky. Při přípravě jídel používejte potraviny a koření, které přirozeně hladinu cholesterolu snižují. Jsou to třeba cibule,česnek, sezamový olej,olej z ořechových jader nebo bodlákový olej. Pamatujte i na to, že byste měli jíst v klidu a pomalu, raději vícekrát denně a po malých porcích.

3. Psychická pohoda
Ve stresu naneštěstí vytváří naše tělo hormony, které přímo vedou ke zvýšení hladiny cholesterolu. Nanejvýš důležité tedy je, eliminovat stres. Ke zklidnění vám pomůže čaj z meduňky nebo kozlíkové kapky. K tomu, abyste se zbavili potlačovaného vzteku a upustili páru, je ideální sport. Je jen na vás, jestli si vyčistíte hlavu při plavání nebo bušení do boxovacího pytle. K dosažení vnitřní rovnováhy a zvýšení odolnosti proti stresu jsou vhodné meditace, taiči nebo třeba jóga.

4. Léky ze zelené lékárny
Snižování hladiny cholesterolu přírodní cestou není nijak nepříjemné.
Sníst hrst čerstvých nebo mražených borůvek, to by vadilo jen málokomu. Právě borůvky obsahují antioxidant pterostilben, který si s vysokým cholesterolem poradí. Také oblíbená zelenina s příjemně nahořklou chutí, výtečná čekanka, patří mezi proticholesterolové léčivky. Dejte si ji v salátu nebo si kupte nápoj obsahující pražený čekankový kořen. Skvěle se osvědčil kotvičník zemní, nejlépe ve formě tinktury. Pozitivním vedlejším účinkem užívání kotvičníku je více životní energie a také zvýšená chuť na sex.

reklama
reklama