Jak správně krmit kočičí miminko

Aby z kotěte vyrostla krásná a zdravá kočka nebo urostlý a energický kocour, je potřeba zajistit mu správnou a kvalitní výživu hned od narození.

Množství krmiva, které kotě potřebuje, závisí na rase a temperamentu. Raubíři potřebují více energie, než celodenní spáči. Malý špíček na bříšku sice neškodí, ale žebra by měla být vždy přes srst rozpoznatelná.

1 Během prvních tří týdnů jsou koťátka zcela závislá na matce, jejím mléku a teple. Koťata by měla zůstat u matky alespoň osm týdnů, protože u předčasně odstaveného mláděte hrozí vyšší riziko zdravotních problémů, zejména žaludečních potíží.

2 Zvykání koťat na samostatný příjem potravy začíná ve čtvrtém týdnu života. V této době už koťatům nestačí pouze mateřské mléko, ale je potřeba nabízet jim také jinou potravu ve formě příkrmů, což jsou například kompletní krmiva (granule, kapsičky, konzervy) určená speciálně pro rostoucí koťata.

3 Příkrmy podávejte vždy nejprve v malém množství a pozvolna dávky zvyšujte. Odstavování od mateřského mléka musí být postupné (trvá od 6. do 8. týdne), aby si zažívací trakt kotěte zvykl na tuhou stravu. Plně odstavené kotě krmte malými dávkami šestkrát denně. V desátém až jedenáctém týdnu věku by mělo kotě jíst už naprosto samostatně.

4 V půl roce můžete začít postupně snižovat dávky krmiva, až se dostanete na krmení třikrát denně. Dospělou kočku pak stačí krmit klidně jen dvakrát denně. Dodržujte pravidelnost a kotě krmte vždy ve stejnou dobu. Hmotnost šestiměsíčního kotěte by měla být zhruba 2,4 až 3,2 kilogramů, větší plemena jsou samozřejmě těžší.

5 Kočky i kocouři dospívají ve dvanáctém měsíci. Do této doby potřebují speciální výživu pro koťata. Obsah i rovnováha podávaných živin je v celém prvním roce velmi důležitá. Krmivo musí obsahovat všechny potřebné výživné látky a musí mít také správnou konzistenci, aby ho kotě mohlo snadno rozžvýkat a strávit.

6 Krmivo pro koťata musí obsahovat hlavně kvalitní vysoce stravitelné bílkoviny. Ty zaručí bezpečné a bezproblémové trávení a vylučování. Důležitý je i podíl omega mastných kyselin, které chrání sliznici střev, řepné vlákniny udržující střevní mikroflóru, lněného semínka nebo mořských řas. O silnou imunitu a zdravou srst a kůži se postarají antioxidanty jako je vitamin E, vitamin C, lutein, taurin nebo beta-karoten. Pro zdraví a správnou funkci močového ústrojí je důležité, aby krmivo mělo nízký obsah hořčíku a dalších minerálních látek.

reklama
reklama

Komentáře