Moje chvilka pohody

Jak uklidnit mozek, když spánek nepřichází

O tom, že nedostatek spánku ohrožuje naše zdraví, se všeobecně ví. Co však dělat, když uléháme brzy, ale i tak nemůžeme dlouho usnout?

Pohodlí osmi hodin spánku si v naší uspěchané době může pravidelně dopřát jen málokdo. Občas se ale zadaří ulehnout do postele dříve, než je obvyklé.

Viníkem je mozek

Bohužel neplatí, že čím dříve půjdete spát, o to rychleji usnete. Místo toho se hodiny převalujete v posteli, ale nemůžete, jak se říká „zabrat”. Viníkem bývá mozek, který i bez našeho vědomí neustále zpracovává řadu informací získaných během dne. Tak co tedy dělat?

Ven z postele

Když nemůžete i po delším čase v posteli usnout, znamená to, že se váš organismus ještě nedostal do spacího režimu. Zkuste proto udělat něco, co tělo i mysl uklidní a pomůže navodit stav ke spánku. Vezměte si knihu nebo časopis, posaďte tam, kde není přímé ostré světlo, a chvilku si čtěte. Jakmile se vám budou klížit oči, honem zpátky pod peřinu.

Zapomeňte na resty

Častým důvodem toho, proč nemůžete usnout, může být neustálé podněcování mozku k činnosti. Přemýšlení o tom, co jste nestihli v práci, nebo naopak, co musíte hned druhý den udělat, totiž na klidu moc nepřidá. Zkuste tak alespoň večer, když už toho stejně moc nevyřešíte, vypnout, a o ničem nepřemýšlet. Možná se vám bude usínat lépe. Pokud máte strach, že něco do rána zapomenete, napište si to na papír. Budete víc v klidu a můžete bez starostí usnout.

Nesledujte hodiny

Opakovaným hypnotizováním budíku či hodin, a trápením se, jak moc už je pozdě, to nevylepšíte. Když nemůžete usnout, budík odstraňte z dohledu. Nebude vám připomínat, kolik času už bdíte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden