Jak vyzrát na podzimní deprese

Jak vyzrát na podzimní deprese

Takzvané podzimní deprese nejsou lenost nebo výmluva, mají dokonce lékařský název: sezonní afektivní porucha. Nemusíte ale brát léky, mnohdy stačí jen upravit jídelníček.

Nejspíš to dobře znáte – s podzimem přijde větší chuť na sladké a s tím spojený nárůst váhy, snížení výkonnosti, únava a kvůli zkracujícím se dnům, nedostatku slunečního svitu, změnám tlaku a počasí se cítíte skleslejší a smutnější.

Nejde ale o deprese v pravém slova smyslu a dobrá zpráva je, že se podzimním náladám lze účinně bránit. Jak vám pomůže výživa? Dostatečným přísunem vitamínů, minerálů a nenasycených kyselin můžete tyto stavy prokazatelně snížit.

Co tedy na podzim konzumovat? Vsaďte na základní trojici prospěšných látek: omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamin D a vitaminy řady B. Omega-3 kyseliny Pro zdravou mozkovou činnost důležité tuky si tělo nedokáže samo vytvořit, proto je důležité přijímat je ze stravy.

Přirozeně se nacházejí například v mořských řasách, chia a lněných semínkách, vlašských ořeších, sójových produktech, mořských plodech a rybách (sardinky, makrely, lososi) Vitamín D Tento vitamin hraje velkou roli nejen pro mozkovou a svalovou činnost, ale je důležitý i pro zdraví kostí, zubů i imunitu.

V těle se tvoří působením slunečního záření, a pokud je ho málo, je potřeba ho dodat. Obsažen je v oleji z tresčích jater, tučných rybách, vaječném žloutku a vnitřnostech(játra apod.) Vitamíny skupiny B Společným znakem osmi vitaminů skupiny B je jejich přínos energetickému metabolizmu, činnosti nervové soustavy a pomoc pokožce a sliznicím.

Pokud jsme ve stresu, pomůže především B12 a kyselina listová. Potraviny bohaté na kyselinu listovou jsou luštěniny (čočka, fazole, cizrna), listová zelenina (špenát, kapusta), játra, ledviny a celozrnné cereálie.

B12 získáte třeba z vaječných žloutků, mléčných produktů, mořských plodů, rybího, králičího a drůbežího masa. A co dál? Během podzimních měsíců vám prospěje konzumace jasně barevného ovoce a zeleniny, stejně jako omezení kávy, kofeinových nápojů a alkoholu.

Nezapomínejte ani na pravidelný ohyb, zvláště ten aerobní, a dostatečný spánek. A pokud nemáte možnost dodržovat v jídelníčku všechna doporučení, pořiďte si v lékárně nějaký doplněk stravy, který potřebné složky obsahuje.

Přivoňte si... K relaxaci, snížení stresu a vylepšení nálady pomáhá také aromaterapie. Přírodní éterické oleje mají nejrůznější účinky, a pokud zvolíte ten správný, budete se cítit mnohem lépe. Stačí k tomu malá domácí aroma lampa, pod kterou si zapálíte čajovou svíčku, do mističky nalijete trochu vody a do ní přidáte pár kapek oleje – stačí ho opravdu malé množství.

Na smutky nejvíce funguje citrusový, levandulový nebo rozmarýnový. Pak už stačí jen se pohodlně usadit, zavřít oči, myslet na něco hezkého a vnímat vonný odér. .

reklama

Komentáře

reklama