Jak zákeřná je bulimie

Bulimie je psychiatrické onemocnění charakterizované poruchou příjmu potravy, které se projevuje záchvaty žravosti. Ačkoli má příbuznost s mentální anorexií, jedná se o odlišné onemocnění.

Záchvaty žravosti jsou často kompenzovány nucením na zvracení, užívání projímadel a diuretik, u mužů často nuceným enormním výdejem energie. Onemocnění začíná podobně jako mentální anorexie nejčastěji v časné dospělosti, ženy jsou postiženy 10x častěji než muži. Zhruba 80% všech nemocných má jiné psychiatrické onemocnění. O bulimii lze hovořit, pokud dochází k alespoň dvěma záchvatů žravosti týdně po dobu 3 měsíců.

Nejen puberťačky

Bulimie se netýká jen „puberťaček“. S některými ženami žije nepozorována celá desetiletí. Mezi hlavní příznaky bulimie patří vracející se nutkavé záchvaty žravosti vysoce kalorických jídel, které trvají většinou krátkou dobu (méně než 2 hodiny). Končí většinou bolestmi břicha, zvracením nebo upadnutím do spánku. Dalším projevem jsou opakované pokusy zhubnout prostřednictvím drastických diet. Postižení si svou poruchu uvědomují, ale nedokážou ji ovlivnit. Přepadají je deprese, které přicházející po epizodách žravosti.

Možnosti léčby

Podobně jako u mentální anorexie se míní, že bulimie je způsobena psychosociálními faktory. Je však jisté, že při rozvoji tohoto onemocnění hrají roli také genetické faktory, neboť nemocní s bulimií mají často pozitivní rodinnou anamnézu. Bulimie má většinou příznivější průběh než mentální anorexie. Nemocní s bulimií mívají zažívací problémy, poruchy chrupu, vnitřního prostředí a minerálové rovnováhy v důsledku opakovaného zvracení. Léčba spočívá v psychoterapii, k dispozici je i medikamentózní léčba, léčbu musí přirozeně řídit specialista na tuto problematiku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden