Můj čas na kafíčko

Jak zatočit s omrzlinami?

Zima je v plném proudu a s ní často přicházejí i radovánky na sněhu a často i v mrazu. Dlouhodobý pobyt v takovém počasí vám ale může přichystat kromě hezkých chvil i komplikace. Omrzliny totiž hrozí dokonce i lidem, kteří si zvyknou se otužovat. Co v takových případech dělat?

Buďte v suchu

Nejlepší terapií je prevence. Vždy se tedy snažte, ať máte rizikové části těla (uši, krk, konce rukou a nohou) chráněné před mrazem a větrem. Vyhněte se příliš těsné obuvi a nezůstávejte dlouho v mokrém oblečení. Při pobytu v mrazu si čas od času prsty na končetinách rozhýbávejte.

Hlavně žádné mastičky

Základem úspěchu je omrzlinu rozpoznat. Stupeň omrzliny nerozeznáte, dokud ji nezahřejete. Ke každé omrzlině tudíž zpočátku přistupujte stejně. Zmrzlé oblasti zahřívejte ve vodě o teplotě 37–40 °C asi 60 minut. Postižená místa sledujte a hlavně je ničím nenatírejte a netřete.

Poranění by se se tak mohlo ještě zhoršit. Vyhněte se i zahřívání přímým zdrojem tepla (oheň). Tvoří-li se na kůži puchýře, které jsou modré až do černa, místo kryjte sterilním materiálem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden