Jaká je první pomoc při omrzlinách?

S mírnými omrzlinami nemusíte hned běžet k lékaři. Vystačíte si s ozdravnou koupelí, vhodným mazáním nebo léčivým odvarem z blahodárného kajenského pepře či zázvoru.


Mezi hlavní příznaky omrzlin patří zejména bledá a chladná kůže, občas může mít také nafialovělý nádech. Jakmile se trošičku zahřeje, nastává mravenčení, svědění nebo intenzivnější bolest. Někdy se mohou objevit i puchýře. Co v tomto případě můžete dělat?


Když přijdete z venku


Ze všeho nejdůležitější je okamžitě se zahřát. Sundejte si vlhké oblečení, v němž jste přišli z venku a převlečte se do něčeho hřejivého. Případně také pomůže teplá, nikoli horká koupel. Pokud už však  máte puchýře, raději je okamžitě přikryjte gázou a upevněte obinadlem.


Zkuste borovou vodu


Zbavit omrzlin vás taktéž dokáže měsíčková a šalvějová koupel, která ale nesmí přesáhnout 37 stupňů Celsia. Zároveň byste v ní neměli pobývat déle než 40 minut. Také vyzkoušejte borovou vodu. Jemně si jí postižená místa potírejte a nechte působit alespoň 30 minut.


Léčivý nápoj


V neposlední řadě oceníte jistě i kajenský pepř, respektive odvar z kajenského pepře.


Příprava:


Potřebujete ½ čajové lžičky mletého kajenského pepře, 2 lžíce organického jablečného octa a 1 polévkovou lžíci melasy rozmíchanou 1 šálku vlažné vody. Všechny ingredience dobře smíchejte a vypijte. Opakujte 2krát denně 3 dny po sobě.


Zázvorový čaj má příjemný oteplovací účinek.

Hřejivý zázvor

Pomůže vám ale i zázvorový čaj, neboť obsahuje látky jako gingerol a zingeron, které mají příjemný oteplovací účinek. Díky tomu dokáže naše tělo ihned prokrvit. Zázvorový čaj si připravte ze 2 lžiček nastrouhaného zázvoru a 2 šálků vody. Tuto směs pak vařte 5 až 10 minut.

Hojivá mast

Není na škodu mít také doma připravenou hojivou mastičku.

Příprava:

Na léčivnou mastičku si připravte hrst květů měsíčku lékařského a  vepřové sádlo, můžete ale použít i vazelínu.

Bylinku nakrájejte či nasekejte nadrobno a zamíchejte ji do 200 g rozehřátého sádla. Nechte přes noc stát a ráno mastičku opět rozehřejte.

Nakonec ji přefiltrujte přes plátýnko do uzavíratelné skleněné dózy.

Co určitě nedělat?

Při omrzlinách se nikdy nesnažte kůži oteplit horkou vodou. Tím si můžete naopak ublížit. Nikdy si postižené místo nepřekrývejte dráždivou látkou, vždy používejte jen lékařský materiál nebo čistou bavlnu.

A v žádném případě nekonzumujte alkohol. Uděláte nejlépe, když si na pár hodin lehnete a budete odpočívat s podloženýma nohama a dopřejete si jeden ze našich nápojů.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden