Jaká je žlučníková dieta?

Při onemocnění žlučníku je nutné dodržovat dietu. Základním pravidlem je jíst v klidu 5x denně menší porce a vyloučit z jídelníčku smažené a tučné potraviny. Raději pokrmy dusíme, grilujeme, vaříme, jen s minimem tuku.

V dietě by měly být zastoupeny cukry, tuky, bílkoviny. Důležité je vyhnout se živočišným tukům – tučné maso, sádlo, uzeniny a mléčné výrobky (tučné sýry), vyřadit z jídelníčku nadýmavou zeleninu – zelí, kapustu, okurky, česnek, čočku, nejíst čerstvé pečivo a kynuté těsto, nepít alkohol a kávu, nepoužívat ostré koření a omáčky.

Co se nedoporučuje

Ve stravě byste se měla vyvarovat jídel s vyšším obsahem tuku: Např. uzené ryby, kaviár, mák, ořechy, maliny, ostružiny.

Co je vhodné jíst?

Do jídelníčku je třeba zařadit libové maso – kuřecí, králičí, ryby, hovězí, libová šunka… Používáme jen malé množství zdravých tuků – olivový a slunečnicový olej. Z mléčných výrobků jsou vhodné netučné mléko, sýry, tvaroh a jogurtové nápoje.

Jaká zelenina je nejlepší?

Upřednostňujeme kořenovou zeleninu – celer, petržel, dále květák, salát, rajčata, brambory, z ovoce to jsou banány, broskve, jablka, meruňky, nektarinky.Kořeníme sušenou zeleninovou natí, koprem, pažitkou, bazalkou, kmínem, bobkovým listem, sladkou paprikou.

reklama
reklama

Komentáře