Jaké měla poslední přání?

Dětmi milovaná babička z kouzelné školky, Libuše Havelková (†92), si poslední roky svého života příliš neužívala. Sužovala ji totiž těžká nemoc, která ji postupně připravila o sluch a rovnováhu.

Po poslední velkém záchvatu v roce 2014, kdy ji našla sousedka doma na zemi hrozně potlučenou, skončila herečka v domově seniorů a následně v rehabilitačním zařízení v pražských Ďáblicích. Vzhledem k tomu, že se příznaky nemoci zhoršovaly, záchvaty se nedaly předvídat a pohyblivost herečka nebyla nejlepší, bylo jasné, že už nebude moci žít sama. Rodina jí našla příjemný domov, kde o ni bylo skvěle postaráno a všichni ji jezdili pravidelně navštěvovat.

Sedm dlouhých let

Maminka herce Ondřeje Havelky (62) se snažila s Meniérovou nemocí bojovat dlouhé roky sama. Pomalu jí však i s ohledem na věk začaly docházet síly až nakonec po sedmi letech zákeřné chorobě podlehla.

Nemoc, kterou herečka a dlouholetá členka Národního divadla trpěla postihuje rovnovážné ústrojí v uchu. „Najednou mě chytne motolice, dostanu závrať, ztrácím rovnováhu a v záchvatu končím na zemi,“ stěžovala si krátce před svou smrtí Libuše Havelková s tím, že se jí sluch vždycky spolu s rovnováhou trochu upraví a ona zase vstane ze země.

Herečka brala poctivě léky, ani ty však nedokázaly projevy nemoci potlačit. Ondřej Havelka pak ještě uvedl, že složité to s maminkou bylo hlavně v tom, že se její záchvaty nedaly předvídat. V tom největší kámen úrazu.

Přála si zemřít doma

Herečka byla se svým stavem smířená a před lety vyslovila přání, že by byla velmi ráda, kdyby mohla zemřít doma mezi svými nejbližšími. Nikdy se nevzdávala a nestěžovala si, občas si jen tu a tam posteskla, že se závislostí na druhých pro ni život ztrácí smysl.

Její poslední přání se jí bohužel nesplnilo. Přesto podle zaměstnanců rozhodně nestrádala. Syn s rodinou o ni prý pečoval vzorně tak, aby mamince nic nechybělo. Přesto, že se Libuše Havelková dožila požehnaného věku, její smrt pro nejbližší obrovskou ránou.

reklama
reklama

Komentáře