Jakou péči kočka potřebuje

Chcete si domů pořídit kočičího mazlíčka, ale nevíte úplně přesně, co kočka potřebuje a jak se o ni postarat? Sepsali jsme pro vás několik cenných tipů a rad, které se vám budou do začátku zaručeně hodit.

Říká se, že kočka v bytě je kočkou smutnou a nešťastnou. Není tomu tak. Každá kočka má své potřeby a jinou povahu. Pokud kočka vyrůstá od malička v bytě, výběh či zahrada jí chybět nebudou. Úplně jí postačí, když se bude moci dívat z okna – to kočky milují.

1 Potřebná výbava

Kočky nepotřebují venčit jako psi. Od přírody jsou čistotné, ale potřebují toaletu vyplněnou stelivem, kterou umístěte do méně frekventované části bytu. Další nezbytností je přepravka, ve které budete kočku převážet například k veterináři, škrabadlo pro šplhání a broušení drápků, hračky (například mávátko, míčky, krysa s pískátkem), pelíšek a samozřejmě také misky na vodu a krmení.

2 Veterinární prohlídky

Stejně jako se psem, i s kočkou byste měli chodit k veterináři na pravidelná vyšetření a očkování (alespoň jednou ročně). Díky tomu podchytíte zdravotní problémy dříve, než se z nich stane něco vážného.

Lékař také odebere vzorky stolice kvůli parazitům, zkontroluje stav zubů, očí, srdeční činnost a podobně.

3 Domácí prevence

Vy sami byste měli kočce pravidelně kontrolovat oči, zda nejsou zarudlé nebo v nich není výtok, uši, zda jsou čisté a nezapáchají, a také zuby. Kočky hodně trpí na zubní plak a kámen, proto byste měli kočce pravidelně (dvakrát týdně) chrup čistit, snížíte tak riziko paradentózy.

„K čistění můžete použít měkký dětský kartáček, ale nejlepší je vata namočená v peroxidu vodíku nebo slané vodě. Použít můžete i speciální zubní pasty,“ radí odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka, a dodává: „Varovným signálem, že s chrupem kočky není něco v pořádku je zápach z tlamy, náhlé odmítání suchých granulí, krvácení dásní, změna barvy dásní nebo když kočka nemůže zavřít tlamičku.“

4 Péče o srst

Česání je důležité, protože odstraňuje odumřelou srst, zamezuje vzniku koulí z chlupů, podporuje krevní oběh a navíc si během něj můžete s kočkou vytvářet pouto. Pokud máte kočku s dlouhou srstí, češte ji kartáčem.

Rovný a hladký hřeben zase lépe funguje na krátkou srst. Při česání můžete zkontrolovat, jestli kočka nemá blechy, a podívat se, zda se na kůži nevyskytují bulky nebo hrbolky.

5 Krmení

Kočky jsou masožravé a potřebují jídlo živočišného původu, aby získaly potřebné základní aminokyseliny. Krmit byste ji měli po menších porcích 2krát až 3krát denně. Krmivo vybírejte kvalitní, o vhodném typu pro vaši kočku se poraďte s veterinářem. Nezapomínejte na misku s čerstvou vodou, kterou musí mít zvíře neustále k dispozici.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama