Jan Potměšil nikdy neprozradí, kdo ho zmrzačil

Řidič za to nemohl

Nedávno se na televizní obrazovky vrátil film Bony a klid, ve kterém si zahrál hlavní roli herec JAN POTMĚŠIL (50). Víte ale, jaké tajemství obestírá jeho osudovou nehodu?

Pro Potměšila to bylo neskutečně hektické období. Právě tehdy končil studia na DAMU a hostoval v Divadle na Vinohradech. Během Palachova týdne se ocitl dokonce na policejní stanici. Od masakru na Národní třídě ho uchránila zkouška v divadle. Události, které se potom valily jedna za druhou, ho zavedly do Ostravy přesvědčit horníky, aby se přidali k odporu proti režimu. Spolu s režisérem a hercem JANEM KAČEREM (79) odehráli ještě divadelní představení a vraceli se zasněženou nocí autem domů do Prahy.

Osudové vteřiny

Seděl na zadním sedadle Fiatu Tipo a spal. Všechny další události zná už jen z vyprávění. Jan Kačer se pokoušel celou cestu bavit řidiče, kterým byl jeden z výtvarníků, co hercům tenkrát pomáhali a vozili je svými auty po akcích, aby neusnul. Když přijížděli ku Praze, vrazil řidič do levých svodidel, auto se odrazilo na pravou stranu a skutálelo ze svahu. Herce, který vypadl, přimáčklo pod sebou. Potměšil měl těžce poraněnou hlavu, otok u páteře a mizivé vyhlídky na přežití. Z kómatu se probral až v únoru a pohyboval pouze očima. I přesto byl zázrak, že vůbec přežil.

Životní tajemství

Řidič, který tenkrát herce vezl, neměl s Ostravou nic společného, byl pouze pocitově naladěný na stejnou vlnu, celá země tenkrát držela palce studentům i hercům. „Prostě někdo tu cestu musel odřídit, byla to náhoda, že se nabídl právě on,“ vzpomíná herec. Nehodu, která ho zmrzačila, mu Jan proto nikdy nevyčítal. Cítí pouze obrovskou vděčnost, že přežil. „Když jsem se probral, najednou jsem měl před sebou nový, od základu jiný život jak nepopsaný list.
Jsem tady a jsem rád za každý den. Hraji divadlo, lyžuji, chodím plavat, jezdím k moři, mám rodinu a kamarády. Prostě žiji novou etapu,“ říká. Kdo tenkrát auto řídil, nikdy na veřejnosti neprozradil a ani to udělat nehodlá. Zřejmě si tak své tajemství jednoho dne odnese do hrobu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden