Jana a Viktor Preissovi měli na začátku jen dva hrnky, dva talíře a pár korun!

„Když jsem poznala svého muže, objevila jsem v sobě jakousi novou sílu a sebevědomí.“

Málokterý herecký pár spolu vydržel tak dlouho jako Jana (71) a Viktor (72) Preissovi. Sympatickým hercům se podařilo překonat i jednu utajenou krizi, která nakonec jejich manželství neohrozila.

Rodačka z Plzně Jana Preissová (71) vyrůstala v Rokycanech. K divadlu měla blízko díky rodičům, oba byli vášnivými ochotníky. Neuvažovala ale o tom, že by se herectví věnovala v dospělosti jako profesi. Nejprve měla namířeno k baletu, nemoc v dětství jí v tom ale zastavila. V době dospívání pak snila o tom, že bude letuškou. Zjistila ovšem, že se bojí létání, což by byl pro tohle povolání velký handicap.

Stačilo mu jen její jméno!

Po gymnáziu se přihlásila na DAMU. Odejít z malého města do Prahy se dost bála, neuměla si představit, jak bude ve velkoměstě žít. Netušila, že přímo na škole najde také svého životního partnera. Tenkrát se ještě jmenovala Jana Drchalová. Říká se, že prý jen tohle jméno stačilo, aby se do ní Viktor Preiss (72) zamiloval, ještě než se na vlastní oči přesvědčil o kráse plavovlasé studentky. Velká jiskra přeskočila okamžitě, jakmile se poprvé náhodně setkali na schodech herecké akademie. Věděli hned, že k sobě budou patřit. Nic ale neuspěchali, jejich sbližování trvalo dost dlouho. Až poté, co Viktor dokončil DAMU, přišla nabídka k sňatku. Svatbu měli velice skromnou, nezúčastnili se jí dokonce ani rodiče. Proběhla pouze ve čtyřech lidech: ženich, nevěsta a dva svědci. A společné začátky hned prověřily, jak budou Jana s Viktorem zvládat složitá období. Neměli totiž skoro vůbec nic, prý jen dva hrnky a dva talíře.

Ve hře Podezřelé okolnosti.

Martin místo Popelky

Janě a Viktorovi to spolu slušelo a tak bylo logické, že se je snažili režiséři obsazovat i do partnerských rolí. Moc se jim to nelíbilo, zejména Janě. Říkala, že má pocit, jako by jim tím diváci nahlíželi do soukromí, které si oba vždy bránili. Na svět přišli dva synové. Až po narození toho prvního si Jana definitivně udělala jasno v životních hodnotách. „Od té chvíle vím, co je důležité, a co ne,“ uvedla. Z prvorozeného Martina (46) se stal rovněž herec. Jeho příchod na svět byl spojený s odmítnutím jedné filmové nabídky. Jana měla totiž původně být představitelkou hlavní hrdinky ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku. V době, kdy se film natáčel, ale už byla v jiném stavu. Situace se tak trochu opakovala po pár letech, kdy se měl točit televizní snímek Jak dostat tatínka do polepšovny. I v tomto případě se termín natáčení překrýval s jejím těhotenstvím. Vzhledem k tomu, že šlo o pokračování, nebylo možné řešit to obsazením jiné herečky. Syn Jan (41) si tak „zahrál“ ještě před svým narozením.

Syn Martin dělal Janě starosti

Nepříjemné zjištění

Na každý vztah čekají různé překážky. Jana se mohla obávat, že její manžel jako pohledný sympaťák bude objektem zájmu jiných žen. Ty obavy se ukázaly být oprávněné. Největší krizí, kterou oblíbený pár musel překonat, totiž bylo zjištění, že Viktor se stal otcem nemanželské dcery. Pro Janu to muselo být těžké, oba herci se ale rozhodli neřešit tenhle problém na veřejnosti. Když záležitost vyšla najevo, potvrdil jí jenom starší ze synů a dodal, že mezi jeho rodiči je to už vyřešeno a uzavřeno. Těžké chvíle si pár prožil i kvůli zdravotním problémům. Nejprve to byl syn Martin, který měl psychické potíže a dokonce se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Pak se Jana musela bát o zdraví Viktora, když během jednoho roku dvakrát zkolaboval. Sama se vyrovnávala s příchodem stáří a trpěla kvůli tomu depresemi. „Mám opotřebované nervy. Všechno moc prožívám. Taky špatně spím,“ svěřila se v jednom z mála rozhovorů v poslední době. Při ohlédnutí za svým životem ale může s klidem prohlásit, že ho prožila na jedničku a měla štěstí jak na práci, tak na partnera. To samé může pochopitelně s klidem říct i Viktor!

Společně příliš často hrát nechtěli!

Rodiče mu dali rozvodem odstrašující příklad!

I přes ono „klopýtnutí“ v podobě nemanželské dcery si Viktor Preiss svého vztahu vždy hodně vážil a rodina pro něho znamenala nejvíc. Svůj podíl na tom má i jeho traumatický zážitek z dětství. Manželství jeho rodičů nevydrželo a skončilo, když mu bylo deset let. Jeho smutek se změnil v zoufalství, když se otec s matkou nedokázali dohodnout, kdo ho bude vychovávat. Dopadlo to tak, že se malý Viktor ocitl na krátkou dobu dokonce v dětském domově, což ho hodně poznamenalo!

reklama
reklama

Komentáře