Jarní alergie chystají útok

Procházky jarní přírodou se pro mnoho lidí stávají nesnesitelnými. Především ve chvíli, kdy je provází pálení a slzení očí, kašel a smrkání.

Až třetina populace trpí určitou formou alergie a právě pyly patří k nejrozšířenějším alergenům. Přinášíme vám pár tipů, jak zmírnit nepříjemné následky pylové sezony, která se kvapem blíží.

Jak se alergenům úspěšně bránit?

Nejdůležitější je prevence, tedy zamezení kontaktu s alergenem. Při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenů mimo oči. V době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší pokud možno co nejméně vycházejte ven.

Protože každý může být citlivý pouze na pyl z určité rostliny, je potřeba nechat si lékařem stanovit přesný typ alergenu a sledovat pylové zpravodajství. A když už musíte, pak si po příchodu domů oči důkladně propláchněte.

Ještě lepší je osprchovat se a převléknout do jiného oblečení – mikroskopická zrnka pylů se totiž uchycují i ve vlasech a na oděvu. Pokud už jsou oči zasaženy a slzí, rozhodně je nemněte – to by uvolnilo ještě více alergických látek.

Očím uleví oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad.

Očista dočista

Částečnou ochranu proti pylu mohou představovat brýle, ať už dioptrické, nebo sluneční. Při příchodu domů důkladně propláchněte oči, ideálně si dejte sprchu, umyjte i vlasy a vyměňte oblečení. Nezapomínejte ani na to, že alergen se do vašeho domu či bytu může dostat i na srsti pejsků a kočiček.

Pokud máte domácího mazlíčka, pravidelně mu vyčesávejte srst. Pyl se dostává do domácnosti nejen dveřmi, ale také skrze otevřená okna. Větrejte proto raději brzy po ránu nebo po dešti, kdy je intenzita pylů v ovzduší nižší.

Využijte techniku!

Skvělým pomocníkem pro alergiky jsou čističky vzduchu s účinným HEPA filtrem, které odstraňují kromě pylů také roztoče, plísně, kožní buňky zvířat a řadu dalších nečistot.

Zbavte se lapačů pylu

Pyl se stejně jako prach usazuje na nejrůznějších předmětech. Minimalizujte proto bytový textil, jako jsou závěsy, záclony, dekorační polštářky, koberce, přehozy, látkové ubrusy či plyšové hračky. Místo záclon a závěsů si pořiďte exteriérové či meziokenní žaluzie či rolety, stůl může zůstat bez ubrusu nebo použijte plastový.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden