Jarní kopřiva je nejmocnější

Kdyby pocházela z exotických krajin, výrobci potravinových doplňků by ji prohlásili za všelék a my bychom za ni platili zlatem. Kopřiva je nepostradatelným pomocníkem při jarní očistné kúře.

Je to jedna z nejmocnějších bylinek našich luhů a hájů: čistí ledviny a jejich prostřednictvím i krev, podporuje krvetvorbu, čistí pleť a je tedy výborná na akné.Lze ji užívat vnitřně v podobě čajů nebo tinktur, dá se nakládat do oleje, použít místo špenátu do závinu nebo rozmixovat s ovocem do smoothie. Nejtradičnějším způsobem je kopřivový čaj. Na jeden šálek dáme malou snítku čerstvé kopřivy, zalijeme horkou vodou a necháme maximálně deset minut louhovat.Čaj by se měl popíjet po doušcích třikrát denně, ideálně před jídlem, tedy na lačno. Předjarní kúra by měla trvat nejdéle čtyři týdny.

Odstraní jarní únavu

Kopřiva je známým lidovým prostředkem proti revma.Kopřiva je účinná při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Při vnitřním užívání mají lístky kopřivy stahující účinek a pomáhají zastavit krev při krvácení z nosu. Kopřiva odstraňuje únavu a má vysoký obsah železa.Je také výborná jako součást půstu a redukčních diet. Při dlouhodobém pití kopřivového čaje mějte ale na paměti, že odvádí z těla vápník. Proto si zajistěte jeho zvýšenou konzumaci. K přípravě jídel i čaje použijte mladé výhonky, nejúčinnější jsou nyní.Připravte si kopřivový špenát nebo nádivku, ale obohatit jimi lze i zeleninové saláty, polévky a další pokrmy. Výborné účinky má kopřiva na vlasy. Posiluje je a pomáhá v boji proti lupům. Křemík obsažený v kopřivě ovlivňuje růst vlasů, nehtů, zubů a zajistí vám krásnou pokožku.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama