Můj kousek štěstí

Jarní rozkvetlé louky

Do těchto míst se v březnu vydávají zástupy výletníků, kteří se chtějí nejen pokochat pohádkovým výhledem na rozkvetlé pláně, ale také touží nasát energii probouzející se přírody.


Nedvědice

Chlébský potůček

Úžasný jarní úkaz najdete u vesničky Chlébské nedaleko Nedvědice v malebném podhradí Pernštejna. Desetitisíce bledulí v lužním lese v údolí Chlébského potoka, které je dnes přírodní rezervací, lákají turisty z celého světa. Rozlehlý květnatý koberec všude, kam oko dohlédne. K bledulím se nejlépe dostanete z Nedvědice. Odbočku k Chlébskému najdete zhruba kilometr za obcí ve směru na Štěpánov nad Svratkou. Z Nedvědice do Údolí Chlébského potoka vede také zelená turistická stezka. Rezervaci můžete navštívit i z opačné strany od obce Černovice. Cesta je často velmi bahnitá, proto je třeba mít pevnou obuv. V údolí Chlébského potoka se vyskytují nejen bledule, ale také další chráněné druhy, jako je petrklíč, lýkovec, jaterník nebo plicník.

Míčovice

Něžná krása u Melhutky

I zde signalizují blížící se jaro sněženky a bledule. V těchto dnech pokrývají v bohatých, voňavých kobercích zejména louky u Mičovic na Prachaticku. Toto bílé něžné království najdete přesně mezi Mičovicemi u Lhenic a Hrbovem u Netolic. Obě lokality na podmáčených březích potoka Melhutka, rozšířené po okolních loukách a olšinách, jsou přírodními památkami. Na Šumavě se s těmito posli jara tu a tam setkáváme také v místech zaniklých osad, kde byly rostliny místními kdysi vysázeny a později zplaněly a rozrostly se. Pokud toužíte v jižních Čechách po šafránu, pak jej najdete nedaleko obce Křišťanov, východně od Volar. Není ho zde sice mnoho, ale pokochat se jím v březnu můžete.

Lačnov

Fialové kouzlo z Francie

Podle legendy se dostal šafrán na tyto valašské louky z Francie spolu s Napoleonem. Za mnoho desetiletí se v okolí obce Lačnov u Svitav rozmnožil natolik, že dnes každé jaro dopřává návštěvníkům opravdu velkolepou podívanou. Tato chráněná květinka zde vykvétá v neuvěřitelném počtu – je to nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v Čechách. Kromě Lačnova jsou šafrány k vidění také v Pozděchově nebo na Vařákových pasekách. Jestliže se vypravíte za těmito kvítky na výlet, výhodný výchozí bod bude Horní Lideč, kam lze přijet také vlakem. Louky poseté koberci fialových květů jsou odtud dobře dostupné. Stačí sledovat žlutou značku, která vede souběžně s naučnou stezkou Vařákovy paseky. Po 4 kilometrech pěkné procházky se dostanete k obci Lačnov.

Peklo

Bledule zde čarují

Pokud chcete právě sem, pak musíte zamířit do míst mezi Zahrádkami a Českou Lípou. Romantické a pověstmi opředené údolí Pekla na Českolipsku vítá jaro úžasnou přírodní výzdobou z bledulí. Absolutně vás okouzlí. Celé koberce si tu rostou mezi stromy, na svých stanovištích, chráněné okolní bažinatou půdou. V tomto období tu potkáte poměrně hodně lidí, kteří si tu nádheru fotí. Je to takový malý jarní paradox. Lidé, kteří se těší, až zmizí sníh, obdivují bílé koberce květin připomínající čerstvě zasněženou louku. Peklo je údolí obehnané pískovcovými skalami. Bledule probleskávají mezi popadanými kmeny, pokrývají břehy potoka a to všechno lemují pískovcové skály. Vypadá to divoce a magicky.

Černošín

Žlutý koberec


Tisíce petrklíčů vykvete každý rok na jaře na louce u Černošína na Tachovsku. Žlutý koberec květů bývá ale k vidění jen pár dní. Proto je třeba pečlivě hlídat termín, kdy začnou kvést, zejména vzhledem k tomu, jaká byla letos teplá zima. Žlutými petrklíči září celá louka nad Kosím potokem asi pět kilometrů od Černošína. Vypadá to vždy jako koberec, na který se člověk bojí vstoupit. Petrklíče v hojném počtu místní berou jako předzvěst pořádného jara a na unikátní lokalitu s petrklíči jsou také náležitě pyšní. Kromě petrklíčů, fialek, pomněnek tu najdete také chráněné vstavače, kterým se někdy říká malé luční orchideje. Začnou v údolí u Kosího potoka kvést hned poté, co odkvetou petrklíče.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden