Jarní výšlap po Česku

U nás je tolik krásných míst, že není snadné vybrat si jen jedno. Vyzkoušet můžete třeba tyto tipy z různých koutů naší vlasti.

Hrady a zámky na Plzeňsku    

Pár kilometrů od Plzně najdete zámek Kozel. Pohanští Slované prý na tomto místě obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla.

Vedle pěkných interiérů, upoutá i zámecké divadlo a rozsáhlý 40 hektarový přírodně krajinářský park. Další turistickou perlou kraje je hrad Velhartice založený na poč. 14. stol. Nedaleko hradu, za potokem, je jeskyně, kde se těžilo stříbro. Dobrou volbou je i vodní hrad Švihov.

Okolo Deštného po svých

Obci Deštné v Orlických horách dominuje krásný barokní kostel sv. Maří Magdalény. V místním muzeu se seznámíte s historií zdejších řemesel a životem horalů. Navštívit můžete Ateliér zvonaře a hrnčířky na Staré cestě.

Vyrobit si tu můžete třeba rolničku. Národní přírodní rezervace Bukačka je pozůstatek zakrslého bukového pralesa s rašelinnou loukou. Přezdívá se jí botanická zahrada Orlických hor a najdete tu více než 290 druhy rostlin.

Do Lipnice nejen za Haškem

Hrad i s kaplí sv. Vavřince, v níž byli v roce 1417 vysvěceni první husitští kněží u nás, se rozkládá nad Lipnicí nad Sázavou. Zachovaly se zde nástěnné gotické malby ze 14. století.

Kromě krásných paláců jsou k vidění i gotické sklepy a čtyřpatrová hranolová věž Samson s 33 metrů hlubokou studnou ve sklepení. Na hradě je stálá expozice gotických kachlů a galerie moderního výtvarného umění. Pod hradem v Lipnici nad Sázavou prožil poslední roky spisovatel Jaroslav Hašek.

Zámecký život a krásné okolí

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Bohatě zařízené interiéry přibližují bývalou vytříbenou kulturu šlechtického bydlení.

V okolí zámku najdete Národní park Podyjí. Leží při hranici ČR s Rakouskem, na levém břehu řeky Dyje. K dispozici je tady rozsáhlá síť turistických tras různých obtížností, cyklotrasy. Vychutnat si tu můžete překrásné vyhlídky a meandry řeky Dyje. Zavítat můžete i k Vranovské přehradě.

Lidová architektura a huť

Od roku 1862 stojí na okraji Nového Hrozenkova sklárna Karolinina huť. Hlavním odbytištěm výrobků z broušeného skla byla Vídeň a oblast Haliče. V Karolince najdete unikátní soubor lidové architektury - 26 roubených staveb z konce 18. a 19. století s původními stodolami, seníky a sklípky. Je tu také Valašské národní divadlo, které vzniklo v roce 2004. Jeho hlavní činností je provozování kulturního zařízení, obnova a zachování kulturních tradic na Valašsku.

reklama
reklama