Jaro je nejlepší pro sběr březových lístků

Právě aktuální jarní období je pro sběr lístků ideální.

Krásná bříza bělokorá sice není bylinka, rozhodně ale patří mezi léčivé rostliny. Má totiž spoustu příznivých účinků na lidské zdraví, a tak bychom na ni neměli zapomínat. Vždyť umí například léčit dnu a revmatismus.

Jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin je bříza bělokorá, latinsky Betula pendula. Právě teď na jaře, od dubna až do počátku května, si můžete nasbírat její mladé listy a nasušit si je do zásoby. Rozhodně byste tuto příležitost neměli propásnout.

Kdoví, možná díky němu i začnete hubnout.

Má močopudné účinky

Zdánlivě obyčejná bříza vás svými léčivými účinky zcela jistě překvapí. Jejím hlavním přínosem pro lidské zdraví jsou bezesporu močopudné účinky. Proto se březové listí stalo důležitou a oblíbenou součástí urologických čajových směsí.

Bříza také umí uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny. Je dobře známo, že právě odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce.

Odbourává tukové zásoby

Současný životní styl nahrává stále rostoucímu výskytu nemocí ledvin, a tak není od věci preventivní popíjení čajů právě s obsahem březových listů. Když chcete začít s detoxikací těla, rozhodně je dobré začít právě březovou kúrou.

Ta tělo dobře připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Stejně tak se doporučuje březový výluh, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy. Bříza totiž příznivě stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob.

Příprava čaje je velmi jednoduchá

A jak si takový čaj připravit? Není nic jednoduššího, stačí když 2 lžíce čerstvých nebo sušených mladých březových lístků zalijete šálkem vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Pak scedíte a můžete popíjet. Tento čaj se osvědčil právě při dně a revmatismu, při chorobách ledvin a zánětech močového měchýře.

Zabraňuje tvorbě lupů

Bříza se dobře uplatní i při zevním užití. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk. Při revmatických kloubních bolestech pomáhají koupele, které obsahují silný výluh z březového listí.

Čaj na posílení ledvin

Pokud si chcete dopřát čaj, který významně prospěje vašim ledvinám, zkombinujte březové lístky s listy pampelišky a natí přesličky. To všechno v poměru 1:1:1. Vyrobíte si tak vynikající čaj, který můžete užívat dlouhodobě.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden