Můj čas na kafíčko

Je slůvko ALE zabiják vztahu?

Odporovací spojka ALE hraje v partnerství opravdu velkou roli. Může být tedy důvodem hádek, které vedou k rozchodu? Proč je vůbec tak toxická?

Spojka „ale“ nahrává manipulativním manévrům a je obvyklým prostředkem k dosažení osobních cílů. Často se stává, že když někdo nad situací ztrácí kontrolu, rozpláče se, křičí nebo se začne vykrucovat.

„Měl jsem chuť pozvat tě do kina, ale ty jsi mi nedala šanci! Jo a tomu řemeslníkovi bych taky zavolal, ale ty jsi mi to nepřipomněla!“ Vyvolat falešné pocity viny, právě to je, oč tu běží!

Mluvte spolu, ale bez slova ALE.

Úhybný manévr

V každém vztahu je důležité zachovat si pocit, že jsme jedineční a milovaní. Úhybná odporovací spojka mezi partnery vyvolává zmatek a vztek. Komunikace je klíčem ke spokojenému partnerství.

Ta zdravá vypadá tak, že si dva lidé spolu sednou, proberou, co jim vadí, a každý navrhne řešení. Během hovoru jeden mluví, druhý naslouchá a pak se role obracejí. Prokleté „ale“ do takové konverzace vnáší pocit, že vztah se nemá kam dál vyvíjet.

Z čeho šílíme?

Většinu z nás dohání k šílenství, když chlap ležící na gauči říká: „Uklidil bych, ale ty to umíš mnohem líp.“ Nebo: „Mohl bych, ale teď se mi nechce.“ Co s tím? Taková odmítání postupně zabijí lásku, a tak dříve či později ztrácíme zájem se o vztah starat.

Když máme pocit, že jsme na všechno samy a že se nám vložená energie nevrací, partnerství se dostává na bod mrazu. Pokud se partneři vymlouvají oba, je konec vztahu takřka na spadnutí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden