Jejich velkou lásku prověřily kruté zkoušky

Oblíbený moderátor MAREK EBEN (61) a sympatická MARKÉTA FIŠEROVÁ (59) během svého manželství prožili tragické okamžiky.

Marek Eben (61) vždy mezi svými vrstevníky tak nějak zvláštně vyčníval. V dětství byl spíše baculatý, a tak se poprvé před kamerou objevil jako roztomilý oplácaný Váleček v populárním seriálu Kamarádi natočeném v roce 1969.

Nadaný mladík odjakživa miloval nejen herectví, ale i hudbu. Není divu, vždyť jeho otec Petr Eben (†78) a strýc Ilja Hurník (†90) byli známí hudební skladatelé.

Nejkrásnější úsměv na světě

Když Marek dospíval, tak u něj definitivně zvítězila láska k herectví, a proto se přihlásil na Státní konzervatoř. Už během studia na konzervatoři poznal Eben svoji budoucí životní lásku, herečku Markétu Fišerovou (59).

Přestože energická tmavovlasá dívka chodila o dva roky níž než on, uháněla ona jeho. Zatímco ve filmu se Markétě zpočátku příliš nevedlo, v televizní tvorbě byla okamžitě nepřehlédnutelná.

Během několika krátkých let ji proslavily hlavně oblíbené seriály My všichni školou povinní a Třetí patro. „Měla nejkrásnější úsměv na světě,“ vzpomínal později její herecký kolega Jiří Langmajer (52).

Byla jako neřízená střela

Zatímco Eben byl vždy klidný a už tehdy působil na své okolí noblesním dojmem, Markéta byla doslova jako neřízená střela. Sám Marek k tomu později řekl, že vůbec nechápe, jak se mohl tak krásné dívce líbit.

Jenže netrvalo dlouho a ti dva byli nerozluční. Přitom možná chybělo málo a k jejich lásce nemuselo vůbec dojít.

Když totiž několik let po jejich seznámení ukazoval Eben svojí ženě fotku, na které je jako otylý Váleček, tak se od srdce rozesmála. Dokonce mu řekla, že kdyby ho někdy viděla takhle, nikdy by si s ním nezačala.

Vzali se na jeho narozeniny

V té době se Marek věnoval nejen herectví, ale i hudbě. Spolu se svými bratry založil skupinu Bratři Ebenové, která je i dnes mezi folkovým publikem velmi populární.

Také brzy začal psát hudbu pro divadelní představení. Jako herec byl Eben také úspěšný. V roce 1983 se stal členem pražského Divadla Ypsilon a v jeho angažmá zůstal až do roku 2002.

Úplně na počátku to vypadalo, že se Markovi bude dařit i v osobním životě. V roce 1982 se oženil s milovanou Markétou, shodou okolností v den, kdy má Marek narozeniny. Podle něj to byla spíš šťastná náhoda, protože to byl jediný termín, kdy měli oba volno.

Svatba byla kvůli nižším daním

Později Eben navíc přiznal ještě jednu velmi kuriózní věc. Pro svatbu se odhodlal na popud kamarádů, kteří mu tvrdili, že když je člověk ženatý, nemusí platit vysoké daně.

To, že jde ale o pouhý mýtus, se dozvěděl, až když byl ženatý. Markétino a Markovo manželství bylo alespoň zpočátku doslova zalité sluncem.

Ti dva si spolu dokonce zahráli v romantickém televizním filmu Tvář za oknem natočeném v roce 1985. Jejich holčička zemřela Eben a jeho krásná manželka brzy z celého srdce zatoužili po dítěti.

I proto se tolik radovali, když Markéta otěhotněla. Nadšeně vymalovali dětský pokojíček a začali chystat výbavičku pro miminko. Jenže když byla herečka v sedmém měsíci, dostavily se vážné komplikace.

Markéta začala krvácet a musela být převezena do nemocnice. Kvůli záchraně miminka jí pak lékaři vyvolali předčasný porod. Bohužel, jejich nedonošená holčička Terezka po pár dnech zemřela.

Prodělala těžkou mrtvici

Jako by toho nebylo málo, přišla další těžká rána. 12. února 1986, v den jejích šestadvacátých narozenin, se Markétě udělalo špatně. Náhle ji tak prudce rozbolela hlava, že křičela bolestí.

Vyděšený Marek ji okamžitě odvezl do nemocnice. Už během cesty upadla herečka do bezvědomí, ze kterého se probudila až za sedm týdnů.

Pozdější verdikt lékařů byl neúprosný. Markétě se ucpala v hlavě céva a prodělala těžkou mozkovou příhodu. Sympatické dvojici se rázem změnil celý život.

Je stále upoutaná na vozík

Markétin stav byl natolik vážný, že se dokonce šuškalo o tom, že rozsáhlé postižení mozku nepřežije. Na tuto strašnou variantu Marka připravovali lékaři, kteří se o Fišerovou starali.

Markéta naštěstí přežila, i když s velmi vážným postižením. Mimo jiné ochrnula i v obličeji a dýchala s pomocí přístrojů. Od té doby, tedy více než třicet let, je upoutána na invalidní vozík a je závislá na péči druhých.

Vozil ji stařičkým trabantem

Fišerová musela po pobytu na ARO absolvovat náročné rehabilitace. Eben dnes s úsměvem vzpomíná na doby, kdy ji tam vozil tři sta kilometrů stařičkým trabantem a do toho ještě zvládal dělat svoji profesi.

Tehdy se naplno ukázalo, jak je herečka obdivuhodně statečná. I když zůstala navždy upoutaná na invalidní vozík, byla to právě ona, kdo s pomocí vrozeného optimismu tahal Marka z depresí.

Ač se to zdá neuvěřitelné, jejich vzájemnou lásku to jenom posílilo. „My Ebenovi se nerozvádíme,“ řekl k tomu kdysi Marek.

Moderuje kvůli financím

Marek Eben už dávno, až na malé výjimky, pověsil hraní na hřebík. Dnes se věnuje hlavně moderování, a to ze zcela prozaického důvodu. Péče o jeho ženu je finančně náročná a Marek jako špičkový moderátor vydělává mnohem víc.

Dnes je bývalá herečka, ač upoutaná na invalidní vozík, v rámci možností soběstačná v běžných denních aktivitách. A tak si Marek postupně přestal uvědomovat, že je tělesně postižená.

Chová se k ní, jako kdyby byla zdravá. Dokonce, když se poprvé pohádali, si uvědomil, že je vše na dobré cestě.

reklama
reklama