Jen běžná nevolnost, či srdeční záležitost?

Ohrožuje nás bez ohledu na pohlaví. Infarkt myokardu. Příznaky přicházejícího záchvatu se ale u mužů a žen se liší. Naučte se je odhalit včas. S kardiovaskulárními chorobami není legrace.

Obvyklé příznaky srdečního infarktu bývají bolest na levé straně hrudníku vystřelující do zad, břicha, ruky, krku apod. Jenže to se týká hlavně mužů, u žen jsou někdy jiné.

Raději třikrát přijet k vyšetření zbytečně než jednou pozdě.

Infarkt se u žen hlásí jinak

Škála příznaků infarktu u ženy je různorodá, což může být matoucí, protože při infarktu lidé očekávají spíše bolest na hrudi a v levé paži. Může jít například o bušení srdce, slabší bolest či pocit nepohodlí na hrudi, a to kdekoli, nejen na levé straně. Dále to může být bolest v pažích, zádech, krku a čelistech.

Nepříjemné pocity mohou být postupné, nebo náhlé, mohou zesilovat, nebo se zmenšovat. Když spíte, tyto bolesti vás dokážou i vzbudit. Všechny podobné atypické a nevysvětlitelné symptomy by ženy měly ihned konzultovat s lékařem. A to ještě zdaleka nejsou všechny.

Někdy se mohou vyskytnout například problémy s břichem, bolesti žaludku, které si můžete splést s pálením žáhy, žaludečními vředy či s chřipkou. Také se mohou bez zjevného důvodu dostavit potíže s dechem, nevolnost, závratě či zvýšené pocení, což ženy často přičítají klimakteriu.

Také když vás náhle přepadne silná únava, i když jste v klidu a neděláte žádnou náročnou fyzickou práci, při níž nezvládáte ani jednoduché činnosti, je načase zavolat záchranku. Samozřejmě ne u každé ženy se při infarktu objeví všechny výše uvedené příznaky.

Krevní tlak vám změří vždy na preventívních prohlídkách.

Nepodceňujte příznaky

Takové stavy není radno ignorovat s tím, že to samo přejde. Jen včasné podchycení srdečního selhání je totiž šancí na úspěšné vyléčení. Ženy často kvůli nerozpoznání nebezpečí vyhledají lékařskou pomoc později a hrozí jim pak vážnější komplikace.

Proč se tak liší?

Na to není vůbec jednoduchá odpověď. Ovšem kromě odlišného vybavení tkání může za rozdíly i odlišná anatomická stavba srdečního cévního zásobení: Ženy mají totiž jemnější a užší cévy než muži.

Riziko infarktu myokardu se u žen navíc zvyšuje až v období klimakteria, kdy v jejich těle ubývá hormonu estrogenu, který je před ním do sud do jisté míry chránil. K dalším rizikovým faktorům patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka.

reklama
reklama