Můj kousek štěstí

Jezte maliny na krásu a svěžest

Už pradávno se tyto lahodné plody využívaly jako lék, hlavně jako povzbuzující prostředek. Brání také našemu tělu ukládat tuky. Po malinách budeme vypadat mladší.


Toto lahodné ovoce díky velkému obsahu vitamínu C posiluje imunitu. Vitamín A spolu s přírodním barvivem brání změnám očí, které způsobují šeroslepost a zákaly. Komplex vitamínů B působí proti stresu a migréně. Fosfor a železo pomáhají při krvetvorbě, správné funkci srdce a nervové soustavy a vápník se zas stará o zdravé kosti a zuby.


Na mužskou i ženskou sexuální výkonnost příznivě působí zinek, který je v zrnkách. Třísloviny v malinách pomáhají čistit střeva. Čím je barva malin tmavší, tím větší množství antioxidantů obsahují. Ty chrání tělo před rakovinou. Maliny jsou účinné při léčbě horeček a revmatu, snižují hladinu cukru v krvi, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou doporučovány při léčbě chudokrevnosti a dokonce i Alzheimerovy choroby. Maliny jsou vhodné i při ženských potížích.


Podporují hubnutí


Čerstvé plody jsou vhodné při jakékoliv dietě, protože zasytí a podpoří trávení. Jako zpevňující a stahující tonikum je výborný odvar z listů maliníku. Když do něho přidáte několik rozdrcených malin a lžíci medu, uděláte si výživnou masku na vlasy. Na odvar potřebujete 1 lžičku sušeného listí a 250 ml vody. Dejte do hrnce a krátce povařte. V uzavřené nádobě nechte louhovat 15 minut, potom sceďte.


Tento odvar můžete pít i jako čaj. Maliny i listy jsou zdrojem riboflavinu, který je potřebný pro zdravý růst silných a pevných nehtů. Na problémy s nehty a nehtovou kůžičku je výborný zábal z rozmixovaných malin, který také výborně léčí záněty kůže. Ke kloktání při bolesti v krku je fantastický malinový ocet. Připravíte si ho tak, že do 1 litru vinného octa dáte 500g malin a necháte dva týdny odstát. Pak scedíte a můžete používat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden