Jiřina Jirásková strávila více než čtvrt století ve vztahu s ženatým mužem!

Ve stáří nejvíc litovala toho, že se dobrovolně zřekla mateřství!

Prožili spolu téměř tři desítky let. Nikdy spolu nebydleli, přesto byl vztah herečky Jiřiny Jiráskové (+78) a režiséra Zdeňka Podskalského (+70) trvalý a pevný, i když bez problémů se neobešel.    

Životem Jiřiny Jiráskové prošlo několik osudových mužů. Prvním byl její manžel Jiří Pleskot (+75). Bezvadně si s ním rozuměla, ale po dvou letech přišel rozvod. Po letech Jiřina přiznala, že to byla její vina. „Ujely mi nervy a byla jsem mu nevěrná. Velmi mě to mrzí, zklamala jsem muže, kterého jsem si vážila. Prostě jsem mu ublížila,“ prohlásila otevřeně. Nevěru provázely další dramatické okolnosti. Jiřina totiž svedla přítele své kamarádky a kolegyně Jiřiny Švorcové (+83) a čekala s ním dítě. Oním přítelem byl Jiří Vala (+76), ten se ale k otcovství neměl a tak se Jiřina Jirásková poprvé vzdala možnosti být matkou.

Prožili sice životní lásku, ale nikdy spolu přímo nebydleli!

Nechtěl rozvodem způsobit ženě problémy!

Dalším mužem, který měl o Jiřinu velmi vážný zájem, byl herec a režisér Miroslav Macháček (+68). Byl do herečky opravdu zamilovaný a těžce nesl, když se s ním rozešla. Nepromluvil s ní potom dlouhé roky. Jiřina si to prožila i z opačné strany, to když si chtěla brát Vlastimila Brodského (+81). Týden před domluvenou svatbou ale Vlastimil všechno zrušil. „Vymluvil se tím, že mu zemřela babička, a on by se styděl, kdyby v tom smutku měl prožít tak velké štěstí,“ prozradila v televizním pořadu a dodala: „Jsem ovšem přesvědčena, že si to vymyslela a ona babička ještě dlouho poté někde tajně žila.“ Se Zdeňkem Podskalským se znala už z dob společných studií na AMU. Tehdy ještě jiskra nepřeskočila, ale byli přáteli. Zdeněk pak studoval v Moskvě a tam poznal jednu Rusku. Oženil se s ní, žili spolu v Praze a měli syna. Ačkoliv jejich vztah brzy vyšuměl, Zdeněk se odmítl z ohleduplnosti ke své ženě rozvést. Dobře věděl, že by měla problémy a musela by se vrátit do Ruska. V době, kdy se do něho Jiřina zamilovala, byl tedy oficiálně ženatý a na tom se až do jeho smrti nic nezměnilo.

Celý život rozdával divákům smích.

Stál při ní v době zákazů!

Jiřina nezlomila Zdeňkovo rozhodnutí nerozvádět se ani tím, že s ním čekala dítě. Byl to z její strany prostředek nátlaku, který ale nevyšel, takže následovala další interrupce. Ve stáří pak herečka nejvíce litovala právě toho, že kvůli vlastním rozhodnutím nikdy neměla děti. Začátek vztahu ale považovala za svá nejšťastnější léta. „Dostávala jsem velké role v divadle a vedle toho jsem šla z filmu do filmu,“ konstatovala. „A se Zdeňkem jsme měli úžasný vztah.“ Po roce 1968 ale nesměla z politických důvodů hrát. Třináct let se nesměla objevit před kamerou. Tehdy poznala, jakou pro ni je Zdeněk oporou. „Měla jsem zákaz nejen v televizi a ve filmu, ale i v rozhlase, mohla jsem působit jen v divadle,“ uvedla. „A skvělý Zdeněk mi uměl svou přítomností vynahradit všechna příkoří té doby, která se na mně opravdu vyřádila.“ Jejímu partnerovi přitom točit nezakázali. „Proti němu neměli nic konkrétního. Bylo mu jen zazlíváno, že žije se mnou. Vlastně to měl těžší jen kvůli mně,“ řekla Jiřina.

Neměli ani společnou ložnici!

Kdyby bývala odvolala své postoje ze šedesátých let, dostala by šanci, ale ona si řekla, že to nikdy neudělá. Ocenila, jak se k ní Zdeněk v době zákazů choval. Hodně času trávila v jeho domě v jihočeských Malenicích a vybudovala tam zahradu. Po celou dobu vztahu si oba drželi své pražské byty: Jiřina na Vinohradech a Zdeněk v Mostecké věži. Oddělené ložnice měli i na chalupě v Malenicích. V devadesátých letech pak herečku potkaly velké osobní ztráty. Na věčnost se odebrali její maminka, první manžel Jiří Pleskot a také Zdeněk Podskalský. Dalšího životního partnera už Jiřina nehledala. V osmdesáti letech řekla v jednom rozhovoru: „Všichni jsou dávno pryč. Vedu osamělý běh přespolního běžce. Takže mám k té smrti vztah, že tam na mě někde všichni čekají.“

Podskalského dům odkázala cizí ženě.

Měl ji prohlédnutou a tak se s ním nesblížila!

Se synem svého životního partnera, Zdeňkem Podskalským mladším (60) si Jiřina do oka nepadla. On si jí vážil, i když po smrti otce mezi nimi došlo ke sporům a ve své závěti mu pak neodkázala polovinu domu v Malenicích, jak slíbila. Prohlásil o ní:„Byla velmi inteligentní a neztrácela smysl pro humor, někdy přátelský a laskavý, ale taky neztrácela potřebu někoho urazit nebo zranit. Všichni lidé z jejího okolí poznali oboje.“ Právě proto, že jí, jak se říká, viděl Zdeněk mladší do karet, nikdy se s ním pořádně nesblížila.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden