Moje sladké tajemství

Jóga ženám svědčí

Ne, že by jóga nesvědčila i mužům, ale pro ženy je jako dělaná na míru. Zklidňuje psychiku a zdravotní potíže s ní spojené a bez vysilujících cvičení posiluje fyzickou kondici.

Cvik č. 1: Ještěrka

Posiluje svalstvo podbřišku, hýždí a nohou. Začněme v pozici vestoje a poté vykročíme pravou nohou dopředu tak, že postavíme chodidlo z vnější strany vedle dlaně. Obě předloktí opřeme o podložku.

Levou nohu napneme a podložky se dotýkejme pouze prsty. Pořádně protahujme, hlavou se dívejte nahoru. Snažte se napínat celé tělo. Ucítíme, jak se vám protahují svaly i klouby. Po 1 minutě nohy vyměňte.

Cvik č. 2: Bojovník

Tento cvik je ideální na protažení a uvolnění zad. Postavíme se zpříma a jednou nohou vykročíme dopředu. Druhou zanožíme tak, aby koleno bylo propnuté. Chodidlo musí celou ploskou spočívat na zemi. Vzpažíme a vytáhneme ramena co nejvýše. Díváme se vzhůru.

Cvik č. 3: Kobra

Pomáhá k protažení a uvolnění zad a krční páteře. Proč? Většinu dne jste spíše v jiné poloze, páteř ohýbáte dopředu. V lehu na břiše začneme zvedat hlavu a pak hrudník bez pomoci rukou, o ty se pak jen opřeme.

Kdo chce více posílit zádové svaly, o ruce se ani neopírá a má je po celou dobu nad zemí jen pro případ opory. Vydržte takto alespoň čtvrt minuty. Poté můžete provést cviky, kdy budete protahovat páteř na druhou stranu a tento cvik si ještě zopakujte.

Cvik č. 4: Kobylka

Zpevňuje svalstvo celého těla. Z lehu na břiše propneme paže a ramena. Zvedámě postupně ruce, odlepujeme od země nohy. Pořádně protahujeme končetiny, jako kdybychom chtěly vzlétnout.

Především zatnutí svalů nám pomůže zvednout nohy ještě více vzhůru. Hlava směřuje k prodloužení těla, dívejte se ke stropu. Vydržte alespoň 10 vteřin. Poté se zcela uvolněte a můžete cvik ještě zopakovat.

Cvik č. 5: Kočka

Uvolňuje a protahuje záda. V kleku na všech čtyřech se vyhrbíme a hlavu stáhneme mezi ramena. Pořádně se vyhrbíme, poté zvedneme hlavu a páteř tak ohneme opačným směrem.

Cvik č. 6: Dítě

Odpočinková a relaxační pozice mezi cviky. Uvolňuje záda a krční páteř. Obtížnější může být jen při větší nadváze nebo při bolestech kolenou. V kleku se položíme na stehna. Ruce směřují podél těla, ale můžeme je také natáhnout před sebe.

Tip!

Jestli vás zcela klasická jóga přestane bavit, zkuste i jiné její varianty. Velmi oblíbenou je hot jóga, která se cvičí při teplotě 42 °C. Tělo se krásně prohřeje a snadněji se dostanete do složitějších pozic. Trochu akčnější je power jóga, jež je už spíš takovým aerobním cvičením.

Čím nám jóga svědčí?

Snižuje riziko onemocnění srdce a cév, pozitivní účinky jógy na kardiovaskulární systém prokázali vědci už před desetiletími. Pozitivní vliv má i na snižování vysokého tlaku, který může být příčinou vzniku pozdějších komplikací, jako je infarkt či mrtvice.

Jóga rovněž redukuje stres, protože cvičení může omezit nadměrnou produkci stresového hormonu kortizolu. Dále zlepšuje dýchání. Díky cílené práci s dechem zlepšuje jóga vitální kapacitu plic, to znamená maximální množství vzduchu, který jsme schopni vydechnout, když se nadechneme.

Uvolňuje a protahuje svaly

Cvičení jógy zlepšuje také flexibilitu celého těla a díky posílení nejen vnějšího, ale i vnitřního svalstva a hlubokého stabilizačního systému dodává naší tělesné schránce rovnováhu. To se hodí nejen sportovcům, kteří bývají často příliš jednostranně zaměření nebo v důsledku silného posilování „zkrácení“, ale i normálním lidem.

U nich tak může jóga pomoci ulevit například od chronických bolestí zad či páteře daných každodenním stereotypem nebo nesprávným držením těla. A rovněž jóga podporuje dobrý spánek. Jak vidíte toto cvičení je skvělé ve všech směrech.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden