Josef Vinklář - V dámských šatech skákal do Vltavy

Doktor Cvach, inspektor Bouše anebo, chcete-li, Josef Vinklář (†76), měl komplikovanou povahu a nebudeme si namlouvat, že ho všichni zbožňovali.

Diváci ano, ovšem jeho blízcí a kolegové o něm hovořili s rozpaky. V dětství neměl v otci příkladný vzor, později se choval jako on. Narodil se v romantickém Českém ráji, v malé vesničce Podůlší, kterou rozděluje silnice mezi Turnovem a Jičínem napůl. Když jeho domov vyhořel do základů, bylo mu pět let.

Málem uhořel

Rodiče v šoku zachraňovali domácí zvířata, aniž si vzpomněli, že v postýlce spí dva kluci, Josef a jeho bratr. Chlapci byli zachráněni v posledním okamžiku. Vzápětí se rodina stěhovala do Prahy. Tragický požár paradoxně odstartoval jeho hereckou kariéru. Ale dřív než se prosadil jako herec, bavil i děsil celou Malou Stranu lumpárnami. Nejspíš chtěl být středem pozornosti už jako kluk, čímž by se dalo vysvětlit, že s kamarády skákali do Vltavy v

Zbývá vám 78% článku k dočtení. Nenechte si to ujít!
Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
Pokud vám stačí odemknout pouze tento článek, můžete tak učinit okamžitě zasláním jediné SMS. Zašlete SMS ve tvaru "ctu clanek" na číslo 903 33 20. Během chvilky obdržíte číselný kód, kterým článek odemknete.
Cena SMS odeslané na číslo 9033320 je 20 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Infolinka: 602 777 555, www.platmobilem.cz.
reklama
reklama