Můj čas na kafíčko

Jste optimistka, či pesimistka? Že i tohle může ovlivnit váš život?

Život je jako zrcadlo: směje se na vás, když se do něho díváte s úsměvem...

Tým výzkumníků Harvardovy univerzity zjistil, že vyšší míra optimismu prodlužuje délku života. Optimistky mají o 10 % větší pravděpodobnost, že se dožijí 90 let i víc.

Rozdílnost v myšlení lidí se projevuje ve zpracování toho, co se právě odehrává. Ovlivňují nás v tom emoce. Pro někoho je déšť hotová katastrofa, jiný v tom vidí krásu, jak příroda zase ožije a pročistí se vzduch. A takto by se dalo pokračovat v jakýchkoli situacích, které nás denně potkávají.

Jak se stát optimistkou?

Na to, abychom změnili škarohlídství v radost, potřebujeme velkou porci vytrvalosti a trpělivosti. Obvykle se žádný člověk na cestě, kterou nezná, nedostane rychle a přímo k cíli. Musíme být připraveni na první neúspěchy, protože každá změna a proces učení jsou spojeny s překážkami.

Víte, že pozitivní výraz druhé přitahuje?

Je to ale trénink jako jakýkoli jiný. Čím častěji budeme nový vzorec myšlení a chování praktikovat, tím méně se budeme s tím starým a nechtěným vzorcem potkávat. Zapracujte na své vůli a nevzdávejte to. Základem je pohyb na čerstvém vzduchu. Vyplavuje hormony štěstí a v takovou chvíli i ten největší bručoun může propadnout chvilce optimismu.

Pohyb, vděčnost, ale i odpuštění

Pěstujte proto pravidelné návyky spojené s pohybem. Vděčnost je pak další stupeň a je o správném nastavení v mysli. Vděční můžete být za cokoli. Za to, že ráno vstanete a nic vás nebolí.

Že jste prošla důležitou zkouškou, že se vám povedlo vychovat dobře děti, že je venku krásně… A velmi důležitým milníkem na cestě za optimismem je rovněž schopnost odpouštět.

Říká se, že s deštěm prší štěstí.

Co všechno umí přístup plný optimismu?

Nenoste v sobě křivdy, zášť ani zlobu, protože to jsou závaží, která se v duši nehorázně pronesou a také se vepisují do tváře. Optimisté mnohem lépe zvládají zátěžové situace. Vědecké průzkumy dokazují, že lidé s optimismem se mnohem snadněji zotavují například po operacích.

Mají mnohem odolnější imunitní systém a lépe se ubrání stresu. Působí na množství negativních zážitků a to tak, že je dokážou lépe zpracovat, konstruktivně hledají cesty k cíli a tím potlačují strach z překážek, a vůbec z nezdarů. A jak začít? Zkuste to každé ráno v koupelně úsměvem do zrcadla a říkejte si, že život je opravdu krásný.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden