Jste pověrčiví? Možná zbytečně… A nebo ne?

Některé pověry mohou mít na naši psychiku pozitivní vliv, zbavují nás stresu. Jiné naopak.

A je to tu. Vyrazili jste na cestu autem, když vám přes ni přeběhla černá kočka. Okamžitě se ve vaší hlavě začnou odehrávat tragické scénáře toho, co se vám přihodí. A i když se snažíte uklidnit tím, že je to jen pověra, pořád máte v hlavě ten pomyslný vykřičník. Je ale opravdu důvod se bát?

Různé země, různé pověry. Jedno mají ale společné. Lidé si je vytvářejí, protože věří, že když něco udělají, bude to mít důsledky. A je jedno, zda příznivé, či ne. Pokud ale pověrám až příliš věříte a lpíte na dodržování rituálů, můžete mít podle lékařů poruchu osobnosti.

A to i přes to, že určité pověry na nás mohou mít i pozitivní vliv, zbavují nás totiž stresu. Psychologové dokonce tvrdí, že pověry ve společnosti vznikají a šíří se jen proto, že lidé prostě nechtějí přistoupit na nepředvídatelnost osudu a snaží se ho řídit.

Patříte mezi ně? Přinášíme vám přehled nejčastějších pověr. Kterým věříte vy?

Rozbité zrcadlo

Naši pověrčiví předkové si zrcadla spojovali s různými magickými silami, které mohly jejich majitelům za určitých okolností přinést velké problémy.

Tyto pověry se zachovaly dodnes a někteří lidé stále věří, že rozbité zrcadlo znamená sedm let neštěstí. Podle průzkumů tomu věří zhruba pět procent lidí. Zrcadla prý mají schopnost ukládat si pozitivní a negativní energii vycházející z lidí, kteří se do něj dívali.

Při zametání střepů z rozbitého zrcadla je proto velmi důležité, aby se v nich tvář člověka neodrážela, jinak dotyčného čeká velké neštěstí.

Pravou nohou

Spousta z nás si jistě pamatuje, jak mu rodiče coby školákovi říkali: „Nezapomeň vykročit pravou nohou!“ Vstát nebo vykročit po ránu levou totiž podle pověry znamená smůlu.

Tato pověra nemá žádný konkrétní původ, proč bychom tak měli činit, jde spíše o jakési magické kouzlo. Vycházení pravou nohou do či ze dveří patří mezi nejjednodušší praktiky, které by nám měly přinášet štěstí. Jen se různě obměňuje důvod, proč bychom tak měli konat.

Jak je to s kanály

Už se vám stalo, že jste se před nějakým kanálem zastavili a prostě ho jen tak pro jistotu obešli? Existují lidé, kteří jsou schopni ho i třikrát obejít proti směru hodinových ručiček, jen aby neměli smůlu.

Tu může podle některých pověr způsobit šlápnutí na hranatý kanál. Tato pověra má poměrně zajímavou tradici. Původ pochází od kamenů, které vedly často přes bažiny. Po nich bylo možno přejít, pokud člověk dobře znal cestu.

Po větších deštích ale nebyly již vidět. Poslední kámen byl tedy také často poslední šancí se ještě bezpečně vrátit. Někdy byl ale na podmáčeném podloží takový krok na kámen i tím posledním. Pokud se člověk nepropadl, musel se otočit a doufat, že bude mít tolik štěstí i cestou zpět.

.

reklama
reklama

Komentáře