Jste ranní ptáče nebo sova?

To, že vydatný a klidný spánek je základ pro dobrou psychickou kondici je dobře známé. Vědci z Binghamtonské univerzity však nyní dospěli k zjištění, že existuje i zásadní rozdíl mezi dvěma typy spáčů, na které se lidstvo dělí.

A to mezi tzv. ranními ptáčaty a nočními sovami. Nestačí totiž spát pouze dostatečný počet hodin, ale je třeba spát i ve správných hodinách. Ne všechny hodiny spánku mají stejnou hodnotu. Důležitá je i kvalita samotného spaní.

Věční optimisté

Ranní ptáčata bývají ve výhodě. Kdo chodí brzy spát a spí bez přerušení, má tendenci mít pozitivní myšlení a netrpí tak často úzkostnými stavy. Tito lidé se vrhají hned po ránu do světa s optimismem a velkým elánem. Hodně toho zvládnou a bývají úspěšnější, než jiní spáči.

Pronásledují je špatné myšlenky

Naopak ten, kdo chodí na lože pozdě a jehož spánek je přerušovaný, tíhne k vtíravým myšlenkám plným úzkosti a pesimismu. Výsledky průzkumu ukázaly zjevný vztah mezi tendencí zabývat se přehnaně minulostí a znepokojovat se budoucností a mezi nedostatečným a špatným odpočinkem.

Úzkosti, deprese, chmurné myšlenky: to všechno jsou jevy, které v souvislosti s nedostatkem spánku či se spánkem nekvalitním vystupují výrazně do popředí. Mají tendenci neustále přemílat tutéž myšlenku znovu a znovu a tím si sami vyvolávat strach a negativní myšlenky.

reklama
reklama