K jantarovému moři za hubičku. Balt v Polsku

Krásné dlouhé písčité pláže a borovicové lesy. Historická města z červených cihel a duny bílého písku. Skvělé rybí pochoutky. Nejlevnější dovolená u moře, kterou si umíte představit. Turistů si tady váží a Čechů obzvlášť. Pokud patříte k těm, co nemusí úmorná vedra, tak je polský Balt pro vás ideální volbou.

Polské pobřeží je od českých hranic vzdálené 400–600 kilometrů. Za pět a půl hodiny jste tam, ať si vyberete místa u německých hranic či na východě. Kromě vlastního auta můžete využít i rychlík, který sem celé prázdniny jezdí přímo z Bohumína, aspoň nemusíte hodiny trávit na letištích.Výhoda je, že se všude dorozumíte. Ubytování můžete klidně řešit až na místě, v soukromí.

Za přírodou a lázněmi

Turistické jsou vlastně dvě oblasti. Bližší je Západní Pomořansko, tam se dostanete po německých dálnicích a u moře odbočíte doprava, do Polska. Swinoujscie je lázeňské město se starodávným parkem a dlouhatánskou městskou pláží s dominantou obrovského majáku. Koupačka v nejméně slaném moři světa je osvěžující zvlášť v letních vedrech. Nedaleké městečko Międzyzdroje nabízí přes dva kilometry dlouhou promenádu a rozlehlou pláž s romantickými vysokými útesy a zalesněným okolím.

Hned opodál za rohem je obrovská ptačí rezervace. Pro děti je tady vytvořen báječný krytý vodní svět, starší si zase užijí třeba cestu z města do města po kotníky v moři.

Do pohádkových kulis

Druhým místem u polského moře je Trojměstí. Soustava tří měst: Gdaňsku, Gdyně a Sopot. Budete překvapeni udržovanými pestrobarevnými hrázděnými domy s věžičkami, které vypadají jako by vypadly z nějaké pohádky. Projdete centra, podíváte se na historická dřevěná mola, můžete obdivovat třeba přístavní jeřáb ze 14. století.V některé přístavní levné hospůdce si dáte vydatný oběd, levnější než u nás. Kdyby nevyšlo počasí, podíváte se na podmořský život v místním akváriu. Pak zavítáte na opravdovou obří plachetnici, na které se stále školí polští námořníci. Svezete se lanovkou a uvidíte celé Trojměstí přehledně shora. Pak vyrazíte na pláže. Ale předtím navštivte zdejší přírodní unikáty. Přesýpací písečné duny, které vypadají každý den jinak. Nebo navštivte Helskou kosu, to je písečný, 35 kilometrů dlouhý a jen 200 metrů široký pás, taková jedna dlouhá pláž vedoucí mořem.

reklama
reklama

Komentáře