Můj kousek štěstí

Kam na prodloužený víkend?

Máme před sebou měsíce, které vybízejí k cestování. Tak kam se vydáte vy?

Přivítejte sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů.

Země skalních skřítků

Pravčická brána je nejkrásnější skalní útvar Českého Švýcarska. Je symbolem celé této oblasti. Nejlepším výchozím bodem na tuto bránu je autobusová zastávka Tři prameny. Od zastávky vás už povede červená značka Dlouhým dolem až k Pravčické bráně.

V areálu najdete výletní zámeček Sokolí hnízdo. Výhledy na skály v okolí z tohoto místa vás nadchnou. Také úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou zajímavým místem. Jsou to úzké skalní průlezy, kterým se říká Myší díry.

Procházka to bude dobrodružná. Nejoblíbenější turistickou trasou je nenáročná Gabrielina stezka a také údolí řeky Křinice patří mezi oblíbené cíle.

Tady se můžete projet na kole až do nejbližší německé vesničky. Radost dětem uděláte v Doubici, kde na zahradě místní restaurace objevíte kouzelný svět, plný krásných dřevěných figurín z pohádek.

Povydří a výhled na Šumavu

Tady bude jasným cílem městečko Kašperské Hory, kde se můžete fotit před policejní stanicí ze seriálu Modrava. Nikdo na vás nevyběhne, příslušníci jsou na svou popularitu zvyklí. Z náměstí se vydejte na hrad Kašperk.

Pokud jste zvídaví, najdete nedaleko něho ještě zříceninu Pustého hrádku. Cesta to je sice přes kořeny, ale výlet stojí za to. V tomto kraji objevíte také svou rozlohou největší hrad v Čechách, kterým je Rabí. Za romantickou procházkou se vydejte k říčce Vydře.

Naučná stezka Povydří je jedno z nejkrásnějších míst Šumavy. Cesta klesá od Antýglu k Čeňkově pile a vede nádherným kaňonem řeky, která je proslulá svým kamenitým korytem. Uvidíte tu viklany, obří hrnce a kamenné moře. A pokud toužíte po rozhledu do kraje, zkuste Klostermannovu rozhlednu.

Macocha a krápníky

Moravský kras hledejte severně od Brna. Je známý především krápníkovými jeskyněmi. Už jich bylo objeveno více než tisíc. Veřejnosti přístupné jsou Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek. Najdete tu také hluboké kaňony, propasti a podzemní řeky.

Každý si vybaví tu největší zdejší zajímavost, propast Macochu. Součástí prohlídky Punkevních jeskyní je i vstup této propasti a plavba na lodičkách po podzemní řece Punkvě. Jeskyně Balcarka se zase může pyšnit výjimečně barevnou krápníkovou výzdobou.

Průvodce vás na závěr dovede do jeskyně Kůlna, což je pravěké sídliště člověka neandertálského. Pokud se budete zajímat o okolí, dobrým tipem bude zámek Rájec-Jestřebí, Boskovický hrad, zámek Lysice nebo Poutní chrám ve Křtinách.

Pokličky a hrad Houska

Této oblasti se říká Máchův kraj. Ústí do něj mnoho roklí se skalními městy, jeskyněmi, převisy a romantickými tůněmi. Kokořínský důl hledejte poblíž Mělníka, kde můžete začít svůj výlet pohledem na slavný soutok Labe s Vltavou a pak se vydat ke hradu Kokořín. Bývalo to slavné sídlo loupeživých rytířů.

K nejkrásnějším místům patří osady Vojtěchov a Hlučov s půvabnou lidovou architekturou a zbytky do skály vytesaného mlýna. Slavné jsou tzv. Pokličky nedaleko Mšena, které vypadají jako přerostlé kamenné houby.

Pokud budete v tomto kraji, nezapomeňte na vstup do pekla na hradě Houska a pokochat se pohledem na Bezděz nad Máchovým jezerem. Když budete pokračovat dále, máte to už jen kousek do Českého Švýcarska. Na hranici s ním najdete např. slavnou křížovou cestu u Jiřetína.

Za lupičem Graselem

Víte, kde hledat legendární Českou Kanadu? Takto se nazývá oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Najdete tu velké množství rybníků a malebná krajina tu přímo vybízí k procházkám, či dokonce k toulkám přírodou.

Z historických památek jsou největším lákadlem oblast sgrafity ve Slavonicích a hrady Landštejn a Stráž nad Nežárkou. Ve zdejších lesích řádil známý lupič Grasel, který právě tady se svou bandou přepadal a vraždil pocestné. Vidět tu můžete i Glaserovu sluj, kde známý lump přebýval.

Vede k ní Graselova naučná stezka. Je to také krajina podivných skalních útvarů. K těm nejznámějším patří viklan Trkal, megalit Kamenný stůl a nejoblíbenější Ďáblova prdel. Velkou koncentraci kamenů najdete také v okolí Valtínova a obce Zvůle.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden