Kapka domácího likéru nemůže škodit

Bylinkové likéry nejprve připravovali učení mniši v klášterech, později i prosté ženy z lidu. Používaly při tom zdánlivě obyčejné, přesto však účinné bylinky jako je heřmánek, meduňka nebo kmín. Proto měly doma vždy při ruce kmínku, anýzovku a ořechovku.

Tyto generacemi prověřené nápoje léčily běžné neduhy, zaháněly nespavost a nechutenství.

Až se zima zeptá

Věděli jste, že slovo likér pochází z latinského výrazu liquifacere, což v překladu znamená rozpustit? Tím je vlastně naznačen i princip výroby této léčivé dobroty.

My vám teď představíme takzvanou studenou metodu, maceraci, která spočívá v namáčení bylinek v alkoholu. Podle té si domácí likéry můžete připravit i vy. Vždyť právě léto je pro jejich výrobu jako stvořené.

A až se zima zeptá, co jste dělali v létě, budete se moci pochlubit vlastními výrobky. Navíc je ocení i vaši přátelé, kterým je můžete třeba o Vánocích v nějaké pěkné lahvi věnovat jako originální dárek.

Karmelitské kapky

Jeden z nejznámějších likérů jsou takzvané karmelitské kapky. Jmenují se tak proto, že je už v sedmnáctém století vyráběli z meduňky mniši z řádu karmelitánů. K přípravě používali sušenou meduňku, citronovou kůru, semena koriandru, nastrouhaný muškátový oříšek a skořicovou kůru.

Vše drobně pokrájeli a týden nebo dva louhovali v ředěném lihu. Scezený výluh pak užívali po vydatném jídle, anebo při zažívacích problémech. Pozor, nanejvýš však dvě lžíce denně.

Domácí kmínka pro dobré trávení

Kmínku si připravíte pouze ze čtyř ingrediencí.

Budete potřebovat 70 gramů kmínu, 500 ml čistého lihu, 500 g krystalového cukru a 1 litr vody. Nejprve rozdrtíte v hmoždíři kmín a pak ho nasypete do 250 ml alkoholu. Láhev uzavřete a nechte alespoň týden louhovat.

Pak svařte cukr s vodou a sirup nechte vychladnout. Výluh kmínu přefiltrujte například přes filtr na překapávanou kávu a čistý macarát vlijte do sirupu. Přidejte zbylých 250 ml čistého alkoholu a vše zamíchejte.

Potom nalijte do lahví, které dobře zazátkujte. Popíjejte vždy, když vám bude těžko..

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama