Kardiostimulátor není strašák

Není to tak dávno, kdy zavedení kardiostimulátoru vyžadovalo operační zákrok v celkové anestezii a přístroj umístěný pod kůží vytvářel na těle nehezký hrbol. Vývoj jde ale rychle kupředu a dnešní kardiostimulátory jsou úplně jiné.

Úprava tepu

Kardiostimulátory jsou elektrické přístroje pomáhající pacientům s poruchami srdečního rytmu. Přístroj vysílá do srdečního svalu drobné elektrické impulzy, které „nutí“ srdce pracovat správně. Kardiostimulátor tvoří tělo přístroje s baterií a elektrody, které jsou zavedené na příslušné místo nebo místa v srdci. Podle druhu poruchy, kterou má kardiostimulátor vyřešit může být elektroda jedna, dvě nebo i tři.

Čas zmenšování

Díky vývoji jsou kardiostimulátory čím dál tím menší. Starší větší přístroje se voperovávali do oblasti pod klíční kostí a odtud vedli do srdce dráty s elektrodami. Nejmodernější přístroje jsou oproti tomu tak malé, že je možné umístit je přímo do srdce. K zavedení takového bezdrátového stimulátoru navíc není nutná celková anestezie. Přístroj se „na místo určení“ dostane katétrem, tenkou hadičkou, která se do srdce zavede žilou, přes vpich v tříslech.     Stačí čtvrt hodina Samotné zavedení do srdce trvá přibližně čtvrt hodiny. Několik hodin pak musí pacient ležet na zádech a nehýbat se. I takto miniaturní přístroj vydrží v provozu přibližně šest let. Poté se stejnou cestou vyjme a nahradí se novým přístrojem s čerstvou, plně nabitou baterií.

.

reklama
reklama

Komentáře