Karneval v italských Benátkách

Začíná čas karnevalů. V romantických Benátkách jsou jedny z nejhezčích! Uprostřed ulic a paláců tančí úžasné masky šílených barev, které slovu karneval“ neboli „carne vale“ (sbohem, tělo) dodávají ten správný význam.

Pojďte se bavit! Benátky jsou zajímavé už tím, že ač jde vlastně o „ostrovní republiku“, kdysi i samostatný stát, dá se sem přicestovat mnoha způsoby. Zatímco ze dvou letišť na pevnině sem musíte jet ještě dvacet kilometrů po silnici, vlakem můžete dojet na nádraží Santa Lucia, ležící přímo proti proslulému Canalu Grande, hlavní vodní dopravní tepně Benátek. Zážitek skýtá i příjezd trajektem, který jezdí ze Slovinska, Chorvatska i odjinud z Itálie. Esovitý Canal Grande, který prochází celým městem, lze projet vodním autobusem, ale víc toho uvidíte, když zkusíte jít po nábřežíčku před domy. Není to sice snadné a leckde si musíte zajít mezi domy, ale zato uvidíte krámky a malebné restaurace s výhledem na vodu.

Krásný most Rialto.

Karneval je show

Během karnevalu, jsou sice Benátky plné povykujících místních i turistů, ale i tak vás zvou k návštěvě místní skvosty. K těm nejhlavnějším, Náměstí svatého Marka, bazilice sv. Marka a Dóžecímu paláci, ležícím blízko sebe, vás vaporetto doveze velmi rychle. Podjíždí slavný most renesanční Rialto s krámky plnými suvenýrů. Na náměstí sv. Marka je dobré jít ve dne i za tmy, bývá krásně osvětlené, a v okolních kavárnách, i když jsou drahé, je dobré dát si kafíčko a jen se kochat. Bazilika sv. Marka je nesmírně zdobná a její základy jsou už z 9. století. Benátčané ji postavili v byzantském stylu a vyzdobili uměleckými skvosty, které přivezli roku 1204 z vypleněné Konstantinopole.

Proslulý Dóžecí palác. Na jeho půdě byl vězněn Casanova.

Chce to masku!

Dóžecí palác je krásnou ukázkou benátské gotiky, s typickými arkádami, vzbuzujícími dojem krajky. Interiér je úchvatný a skrývá např. největší olejomalbu světa Paradiso (Ráj) od Tintoretta. Umělec ji maloval čtyři roky (1588 až 1592)! Určitě se vyvezte na sto metrů vysokou kostelní věž San Marco Campanile, odkud je rozhled jako z dronu. Přes vodu po mostě Ponte dell'accademia se dostanete do Muzea Peggy Guggenheim Collection, kde uvidíte obrazy od Picassa, Dalího, Magritta a mnoha dalších slavných malířů. Ale určitě si kupte nějako benátskou karnevalovou masku. Jsou to malá umělecká díla z papírmaše, kůže, nebo i z porcelánu nebo skla. Je to super suvenýr!

Co znamená která maska, to někdy neví ani historik.

Symbolika benátských masek

Hlavní typy masek mají své charaktery a vycházejí z divadla Comedia dell´Arte. Bautta – mužská bílá, často pozlacená maska kryjící vypouklým „nárazníkem“ ústa, aby nebylo ani vidět, co nositel říká. Colombina – ženská maska, kryjící oči, ústa jsou ponechána volně viditelná. Velmi elegantní! Moretta – černá maska, užívaná hlavně dámami z vyšších vrstev. Strohá, bez otvoru pro ústa, takže nositelky musí mlčet. Medico della Peste – maska „morového doktora“ s dlouhým zobákem, vycházející ze středověké masky, jež měla chránit medikus, léčící nakažené morem. Volto – oválná maska s nehybným výrazem, často bohatě zdobená. Pantalone – maska nosatého staříka, zakrývající horní polovinu obličeje. Arlecchino – maska divocha nebo také otroka, rysy často vyjadřují smích nebo afekt. Zanni – mužská maska hlupáka s dlouhým nosem, zakrývá horní polovinu obličeje.  Jolly – veselá maska nad čelem přecházející v čepec s rolničkami. Odtud pochází postava Jolly Jokera neboli žolíka na kartách.

reklama
reklama